Jak wybrać firmę transportową?

Wybór jednej firmy transportowej, z którą będzie się współpracować przy różnego rodzaju projektach to trudne zadanie. Na przeszukanie stron internetowych, sprawdzenie opinii i wysłuchanie poleceń znajomych trzeba poświęcić dużo czasu – a wynik wcale nie jest pewny. Dlatego warto przed rozpoczęciem działania zastanowić się – na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu firmy, z którą współpraca będzie się układała pomyślnie?

Określ, na czym Ci zależy

Zanim rozpoczniesz poszukiwania zastanów się, z jakiego rodzaju przewozu będziesz korzystać. Czy Twoja firma chce zdobyć kontrahenta do transportowania towarów zwykłych, ładunków drobnicowych, paletowych czy ponadgabarytowych? Będziesz korzystać z usługi przewozu chłodniczego lub transportu towarów ADR, który wymaga szczególnych sprzętów i umiejętności? Firma współpracująca z Tobą ma wykonywać transport krajowy czy międzynarodowy?

Ważnym pytaniem jest także to, czy poszukujesz jedynie firmy transportowej, czy może profesjonalisty, oferującego także usługi spedycyjne i logistyczne? Pamiętaj, że niektóre firmy specjalizują się w konkretnych rodzajach transportu i warto dokładnie to sprawdzić przed wyborem danego przewoźnika. Wybór specjalisty zwiększa szanse na to, że Twoje towary dotrą do miejsca przeznaczenia na czas i w perfekcyjnym stanie.

Niezbędne certyfikaty

Upewnij się, czy firma, z którą chcesz współpracować posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. Pamiętaj, że na przewóz niektórych rodzajów towarów potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Przejrzyj przyznane przewoźnikowi certyfikaty ISO, ubezpieczenia jakimi dysponuje oraz zerknij na klasę ekologiczną wykorzystywanych pojazdów.

Nowe, sprawdzone pojazdy

Sprawdź, czy pojazdy używane przez Twojego przyszłego współpracownika są nowe i regularnie wymieniane na lepsze. Flota firmy powinna być w dobrym stanie i posiadać aktualne przeglądy stanu technicznego. Zwróć uwagę na markę, poczytaj o niej opinie w internecie – pozwoli to zminimalizować szansę na to, że transport z Twoim załadunkiem zepsuje się w trakcie wykonywania przewozu. Upewnij się także, czy przewoźnik dysponuje naczepami dostosowanymi do potrzeb Twoich towarów.

Dobry kontakt z klientem

Szukając idealnej firmy transportowej miej w pamięci fakt, że pracują w niej ludzie, z którymi będziesz kontaktować się regularnie. Dlatego upewnij się, czy w firmie (szczególnie, jeśli wybierasz branżę łączoną TSL) zawsze jest dostępny konsultant i czy możesz swobodnie rozmawiać z nim o dowolnej godzinie. Niektórzy przewoźnicy oddelegowują jednego ze swoich pracowników do obsługi największych klientów – i o to też warto się zapytać. Dowiedz się także, w jaki sposób spedytor kontaktuje się z kierowcami oraz czy osoby prowadzące pojazd potrafią porozumiewać się w językach obcych, szczególnie jeśli Twój towar ma być transportowany za granicę. Te informacje pozwolą Ci zbudować sobie obraz tego, jak działa firma i czy chcesz, by została Twoim stałym współpracownikiem.

Na koniec popytaj znajomych i sprawdź opinie na temat firmy w Internecie – pamiętaj jednak, że ludzie dużo częściej dzielą się swoimi pojedynczymi negatywnymi doświadczeniami, a są mniej skłonni do chwalenia innych.

Ostatnie Wpisy

Zdrowe jedzenie w trasie – czy to możliwe?

Czy będąc w trasie, stołujesz się głównie w przydrożnych barach? A może na śniadanie, obiad i kolację spożywasz gotowe sklepowe posiłki z puszek czy słoików? Jako kierowca, większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej. Jeśli nie zadbasz o swoją dietę - narazisz się na wiele chorób. O czym warto pamiętać, przygotowując posiłki na trasie?

3 największe wyzwania w branży TSL w 2019 roku

Branża transportowa dynamicznie się rozwija. Zatrudnia w tej chwili wielu wykształconych pracowników oraz działa, by rozwiązywać bieżące problemy dnia codziennego. Na drodze do rozwoju czekają jednak przeszkody. Z jakimi trzema wyzwaniami branża TSL zmierzy się w roku 2019?

Transport niskopodwoziowy - jak wygląda?

Transport niskopodwoziowy to wymagająca usługa transportowa, która nie jest świadczona przez każdego przewoźnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby taki rodzaj transportu mógł się odbyć?