Kontrola czasu pracy kierowcy

Zawód kierowcy zawodowego jest silnie ograniczony prawnie. To ustawodawca decyduje o tym, w jakim wymiarze godzin kierowca może prowadzić pojazd mechaniczny oraz jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów. Jak sytuacja ta wygląda w polskim prawie?

Jakie przepisy dotyczące czasu pracy obowiązują kierowców i pracodawców?

Obecnie kierowca zawodowy musi przestrzegać szeregu przepisów, które regulują długość jego czasu pracy. Zaliczają się do nich:
– obowiązek robienia przerwy trwającej 45 minut po każdych 4,5 godzinach ciągłej jazdy,
– zakaz kierowania pojazdem dłużej, niż 9 godzin w ciągu dnia,
– zakaz kierowania pojazdem dłużej, niż 56 godzin tygodniowo.

Za to, by kierowca przestrzegał przepisów, odpowiedzialny jest pracodawca. To on musi regularnie kontrolować czas pracy swojego podwładnego i natychmiastowo reagować na wszelkie nieprawidłowości. Jeżeli kierowca naruszy przepisy dotyczące ograniczeń czasu pracy – to pracodawca ponosi karę finansową.

Obecne zakazy

Statystyki pokazują, że co trzeci kierowca samochodu ciężarowego manipuluje swoim czasem pracy. Obecnie, przepisy prawne zakazują:
– manipulowania czasem pracy kierowcy,
– produkowania, dystrybucji oraz reklamy produktów, przeznaczonych do manipulowania czasem pracy kierowcy.

Za złamanie tych przepisów grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Niespodziewane zdarzenia

W życiu każdego kierowcy zawodowego zdarzają się niespodzianki. Na drodze możesz spotkać np. nieplanowane roboty drogowe, nieszczęśliwy wypadek czy ogromne korki. Pamiętaj, że w takich sytuacjach musisz zgłosić swojemu pracodawcy, że nie dasz rady dojechać do miejsca postojowego w planowanym czasie. Po poinformowaniu go, możesz przekroczyć czas swojej pracy o maksymalnie godzinę – w tym czasie powinieneś dojechać do najbliższego miejsca postojowego.

Inteligentne tachografy rozwiązaniem?

Zgodnie z unijnymi przepisami, od 25 czerwca 2019 roku mają zostać wprowadzone inteligentne tachografy. Będą one umożliwiać bezprzewodowe sprawdzanie czasu pracy oraz jej monitorowanie na bieżąco, w dowolnej chwili. Unia Europejska uważa że wprowadzenie takiego rozwiązania będzie pomagało walczyć z oszustami i sztucznym zaniżaniem cen na rynku branży TSL.

Ostatnie Wpisy

Kradzież w transporcie

Branża transportowa zmaga się obecnie z rosnącym problemem kradzieży ładunków. Nie ma tygodnia, w którym nie słyszymy o napaści na kierowcę, rozcięciu plandeki czy tajemniczym zniknięciu towarów. Kiedy występuje największe ryzyko kradzieży i czy można je zminimalizować?

Firma transportowa - bezpieczne oszczędzanie

Wiele firm transportowych oszczędza w sposób, który może zaszkodzić kierowcy, klientowi lub przewożonemu towarowi. Oszukiwanie tachografów, jeżdżenie “na pusto” czy niebezpieczne skracanie tras to tylko niektóre sposoby na obcięcie kosztów transportu. Żeby usługa przewozu towarów była mniej kosztowna zarówno dla przewoźnika, jak i dla klienta, nie trzeba uciekać się do niebezpiecznych praktyk. Wystarczy wdrożyć w życie kilka zasad, którymi dzisiaj się z Tobą dzielimy!