Kontrola czasu pracy kierowcy

Zawód kierowcy zawodowego jest silnie ograniczony prawnie. To ustawodawca decyduje o tym, w jakim wymiarze godzin kierowca może prowadzić pojazd mechaniczny oraz jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów. Jak sytuacja ta wygląda w polskim prawie?

Jakie przepisy dotyczące czasu pracy obowiązują kierowców i pracodawców?

Obecnie kierowca zawodowy musi przestrzegać szeregu przepisów, które regulują długość jego czasu pracy. Zaliczają się do nich:
– obowiązek robienia przerwy trwającej 45 minut po każdych 4,5 godzinach ciągłej jazdy,
– zakaz kierowania pojazdem dłużej, niż 9 godzin w ciągu dnia,
– zakaz kierowania pojazdem dłużej, niż 56 godzin tygodniowo.

Za to, by kierowca przestrzegał przepisów, odpowiedzialny jest pracodawca. To on musi regularnie kontrolować czas pracy swojego podwładnego i natychmiastowo reagować na wszelkie nieprawidłowości. Jeżeli kierowca naruszy przepisy dotyczące ograniczeń czasu pracy – to pracodawca ponosi karę finansową.

Obecne zakazy

Statystyki pokazują, że co trzeci kierowca samochodu ciężarowego manipuluje swoim czasem pracy. Obecnie, przepisy prawne zakazują:
– manipulowania czasem pracy kierowcy,
– produkowania, dystrybucji oraz reklamy produktów, przeznaczonych do manipulowania czasem pracy kierowcy.

Za złamanie tych przepisów grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Niespodziewane zdarzenia

W życiu każdego kierowcy zawodowego zdarzają się niespodzianki. Na drodze możesz spotkać np. nieplanowane roboty drogowe, nieszczęśliwy wypadek czy ogromne korki. Pamiętaj, że w takich sytuacjach musisz zgłosić swojemu pracodawcy, że nie dasz rady dojechać do miejsca postojowego w planowanym czasie. Po poinformowaniu go, możesz przekroczyć czas swojej pracy o maksymalnie godzinę – w tym czasie powinieneś dojechać do najbliższego miejsca postojowego.

Inteligentne tachografy rozwiązaniem?

Zgodnie z unijnymi przepisami, od 25 czerwca 2019 roku mają zostać wprowadzone inteligentne tachografy. Będą one umożliwiać bezprzewodowe sprawdzanie czasu pracy oraz jej monitorowanie na bieżąco, w dowolnej chwili. Unia Europejska uważa że wprowadzenie takiego rozwiązania będzie pomagało walczyć z oszustami i sztucznym zaniżaniem cen na rynku branży TSL.

Ostatnie Wpisy

Jak przebiega magazynowanie towarów?

Magazynowanie jest kluczowym elementem łańcucha dostaw. Logistyczna opieka nad przestrzenią magazynową jest trudna - wymaga specjalistycznej wiedzy i zaangażowania zespołu 24 h/dobę. Dziś przybliżymy Ci czym tak naprawdę jest magazynowanie oraz jaką drogę przebywa powierzony nam przez Ciebie towar.

Kontrola czasu pracy kierowcy

Zawód kierowcy zawodowego jest silnie ograniczony prawnie. To ustawodawca decyduje o tym, w jakim wymiarze godzin kierowca może prowadzić pojazd mechaniczny oraz jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów. Jak sytuacja ta wygląda w polskim prawie?

Karta kierowcy - co to jest?

Jednym z podstawowych dokumentów posiadanych przez kierowcę zawodowego, który prowadzi pojazd wyposażony w tachograf, jest karta kierowcy. To dokument, który umożliwia mu wykonywanie swojej pracy. Czym jest i kto musi ją wyrobić?