3 największe wyzwania w branży TSL w 2019 roku

Branża transportowa dynamicznie się rozwija. Zatrudnia w tej chwili wielu wykształconych pracowników oraz działa, by rozwiązywać bieżące problemy dnia codziennego. Na drodze do jej rozwoju czekają jednak liczne przeszkody. Z jakimi trzema największymi wyzwaniami branża TSL zmierzy się w roku 2019?

Niedobór pracowników

Niewiele osób garnie się do posady kierowcy. Jak pisaliśmy – ta praca to ciężki kawałek chleba. Częste wyjazdy nie zachęcają do zatrudnienia się młodych osób, które planują zakładanie rodziny, a dojrzała kadra powoli osiąga wiek emerytalny. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce brakuje około 100 tysięcy kierowców zawodowych. Rosnąca konsumpcja oraz wzrost wydajności przedsiębiorstw sprawią, że ta liczba w 2019 roku szybko zacznie rosnąć.

Można przewidywać, że szukanie wykształconych pracowników stanie się dla przewoźników w 2019 roku jeszcze trudniejsze. Dla osób szukających zatrudnienia – ma to swoje plusy. Dziś, w branży transportowej można liczyć nie tylko na satysfakcję czy zwiedzanie Europy, ale także na dobre zarobki i liczne benefity.

Zakaz spędzania przerw w kabinie samochodu

Nowe regulacje, których wdrożenie nakazuje Unia Europejska, zakazują spędzania czasu wolnego w kabinie samochodu ciężarowego. Przez to, firmy zobowiązane są do wynajmowania pokojów hotelowych, lub inwestycji w mieszkania firmowe. Problemem są tu nie tylko rosnące koszta, ale też fakt, że na trasie nie wszystko da się przewidzieć – niekiedy kierowca jest zmuszony do zrobienia postoju w innym miejscu, niż zaplanowane. Co wtedy?

Ponadto, liczba miejsc parkingowych i noclegowych przy trasach tranzytowych jest za mała. Ich ceny w 2019 roku prawdopodobnie będą dalej rosnąć.

Coraz wyższe ceny paliw

Według szacunków, aż połowa całościowych kosztów ponoszonych przez firmy transportowej to w tej chwili koszty paliwa. Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciepłych, która wprowadza tzw. opłatę emisyjną, podniesie ceny benzyny i ropy o około 10 gr na litr. Znacznie podniesie to koszty zakupu paliwa. W takiej sytuacji, wyjątkowo ważne staje się zatrudnianie wykształconych kierowców, którzy potrafią jeździć ekonomicznie (a takich – jak pisaliśmy – brak) oraz szukanie oszczędności w innych strefach.

Ostatnie Wpisy

Rażące niedbalstwo w branży transportowej

Rażące niedbalstwo to termin, który ma zdecydowanie negatywny wydźwięk. Prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla przewoźnika. Kiedy mamy z nim do czynienia?

Dwa skrócone odpoczynki tygodniowe pod rząd

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą czasu pracy kierowcy, po odpoczynku skróconym powinien następować regularny. Jeszcze inaczej wyglądają regulacje, dotyczące podwójnej obsady. Czy możesz odebrać dwa skrócone odpoczynki pod rząd, czy jest to niezgodne z przepisami? Podpowiadamy!

Dla miłośników transportu

Kochasz transport? Ciekawi Cię jego historia? Dziś krótko oprowadzimy Cię po najważniejszych punktach na mapie transportowej Polski. Może uda Ci się je odwiedzić przy okazji jednej z dłuższych tras?