3 największe wyzwania w branży TSL w 2019 roku

Branża transportowa dynamicznie się rozwija. Zatrudnia w tej chwili wielu wykształconych pracowników oraz działa, by rozwiązywać bieżące problemy dnia codziennego. Na drodze do jej rozwoju czekają jednak liczne przeszkody. Z jakimi trzema największymi wyzwaniami branża TSL zmierzy się w roku 2019?

Niedobór pracowników

Niewiele osób garnie się do posady kierowcy. Jak pisaliśmy – ta praca to ciężki kawałek chleba. Częste wyjazdy nie zachęcają do zatrudnienia się młodych osób, które planują zakładanie rodziny, a dojrzała kadra powoli osiąga wiek emerytalny. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce brakuje około 100 tysięcy kierowców zawodowych. Rosnąca konsumpcja oraz wzrost wydajności przedsiębiorstw sprawią, że ta liczba w 2019 roku szybko zacznie rosnąć.

Można przewidywać, że szukanie wykształconych pracowników stanie się dla przewoźników w 2019 roku jeszcze trudniejsze. Dla osób szukających zatrudnienia – ma to swoje plusy. Dziś, w branży transportowej można liczyć nie tylko na satysfakcję czy zwiedzanie Europy, ale także na dobre zarobki i liczne benefity.

Zakaz spędzania przerw w kabinie samochodu

Nowe regulacje, których wdrożenie nakazuje Unia Europejska, zakazują spędzania czasu wolnego w kabinie samochodu ciężarowego. Przez to, firmy zobowiązane są do wynajmowania pokojów hotelowych, lub inwestycji w mieszkania firmowe. Problemem są tu nie tylko rosnące koszta, ale też fakt, że na trasie nie wszystko da się przewidzieć – niekiedy kierowca jest zmuszony do zrobienia postoju w innym miejscu, niż zaplanowane. Co wtedy?

Ponadto, liczba miejsc parkingowych i noclegowych przy trasach tranzytowych jest za mała. Ich ceny w 2019 roku prawdopodobnie będą dalej rosnąć.

Coraz wyższe ceny paliw

Według szacunków, aż połowa całościowych kosztów ponoszonych przez firmy transportowej to w tej chwili koszty paliwa. Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciepłych, która wprowadza tzw. opłatę emisyjną, podniesie ceny benzyny i ropy o około 10 gr na litr. Znacznie podniesie to koszty zakupu paliwa. W takiej sytuacji, wyjątkowo ważne staje się zatrudnianie wykształconych kierowców, którzy potrafią jeździć ekonomicznie (a takich – jak pisaliśmy – brak) oraz szukanie oszczędności w innych strefach.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.