Awaria tachografu

Tachograf to urządzenie pomiarowe, montowane w samochodach ciężarowych. Obowiązkiem kierowcy jest jego włączenie na czas prowadzenia samochodu. Co zrobić, jeśli się zepsuje i przestanie monitorować Twój czas pracy? Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Usterki tachografów

Awarie tachografów montowanych przed 2012 rokiem nie zdarzają się często. Te najnowsze mają jednak więcej zabezpieczeń – zatem i ilość potencjalnych usterek jest znacznie większa.

Tachograf może informować Cię o wykrytej usterce; pamiętaj jednak, by nigdy nie wierzyć ślepo podanym przez niego komunikatom! Zawsze warto zweryfikować posiadane informacje, analizując np. wydruk czasu jazdy. Pamiętaj także, że tachograf nie podejmie za Ciebie żadnej decyzji; jeżeli poinformuje Cię o tym, że przekroczyłeś dozwolony czas pracy, sam musisz odpowiednio na to zareagować.

Jakie błędy najczęściej pojawiają się w tachografach? Z naszego doświadczenia wynika, że są to:

  • „błąd czujnika ruchu” czy „naruszenie spójności danych” – to poważna usterka, związana z zakłóceniami czujnika ruchu. Tachograf który jej uległ może nieprawidłowo rejestrować Twoją jazdę – dlatego trzeba jak najszybciej go naprawić. Do tego czasu musisz zacząć ręcznie rejestrować swoją jazdę, odpoczynek oraz pracę. W innym przypadku, możesz narazić się na surową odpowiedzialność finansową,
  • „wydłużony czas pracy/jazdy”, “naruszony odpoczynek” – tachograf analizuje cykl Twojej pracy i bada, czy korzystasz z obowiązkowych przerw. Jeżeli otrzymujesz taki komunikat, być może czas na odpoczynek.

Kto powinien naprawić usterkę tachografu?

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 165/2014 z 4 lutego 2014 r., usterkę tachografu powinno naprawić przedsiębiorstwo transportowe. Naprawa możliwa jest jedynie u zatwierdzonego instalatora lub zatwierdzonego warsztatu; właściciel ani mechanik nie mogą wykonać jej “na własną rękę”.

Jak wygląda procedura usuwania awarii?

Na naprawę tachografu prawodawca wyznaczył termin 7 dni od momentu wykrycia jego wadliwego działania; czyli od zauważenia awarii lub pojawienia się komunikatu o błędzie na tachografie.

Kiedy awaria ma miejsce podczas pobytu w bazie sytuacja wygląda prosto. Jeśli jednak pojawia się podczas trasy, a powrót do bazy w terminie 7 dni od wykrycia usterki nie jest możliwy – kierowca jest zobowiązany do skontaktowania się z najbliższym zatwierdzonym warsztatem i naprawienia tachografu tam. Gdy trucker kontynuuje trasę, musi regularnie zapisywać na wykresówkach lub tymczasowych wykresówkach swoje dane identyfikacyjne oraz informacje o wszelkich okresach, które były rejestrowane przez urządzenie. Dane muszą być opatrzone jego podpisem.

Awaria tachografu to nieprzyjemne zdarzenie, które może zdarzyć się podczas trasy każdemu kierowcy. Warto wiedzieć jak postępować, by nie “stracić głowy” i nie obarczyć się wysoką karą pieniężną.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.