Bezpieczny transport chłodniczy

Od tego, czy transport chłodniczy zostanie przeprowadzony bezpiecznie i z zachowaniem wyśrubowanych unijnych standardów, zależy zdatność przewożonych artykułów do spożycia. Celem osoby zlecającej usługę dostarczenia towarów, jest wyposażenie konsumenta w produkt wysokiej jakości, który podczas transportu nie utraci swoich wyjątkowych właściwości. Jakie wymogi powinna spełniać firma transportowa, której powierza się wykonanie przewozu chłodniczego?

Regulacje prawne

Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało znaczne zaostrzenie regulacji, dotyczących transportu w warunkach kontrolowanych. Szczegółowe wytyczne dotyczą przede wszystkim przewozu leków i żywności.

Podstawowym dokumentem regulującym transport towarów szybko psujących się jest konwencja ATP. Szczegółowo reguluje ona kwestie dotyczące przewozu – od momentu załadunku przez kwestię wyposażenia samochodów aż do chwili wyładunku. Odpowiedzialny przewoźnik, wykonujący bezpieczny i zgodny z regulacjami transport towarów szybko psujących się, musi stosować się do norm tej umowy.

Artykuły wymagające transportu w temperaturze kontrolowanej to w szczególności:

  • artykuły spożywcze – warzywa, owoce, mięso, wyroby mięsne, grzyby, wyroby mleczne, owoce morza, ryby, napoje (alkoholowe, bezalkoholowe), soki, wyroby czekoladowe,
  • artykuły chemiczne – kosmetyki, odczynniki chemiczne, niektóre środki rolnicze,
  • leki, półprodukty farmaceutyczne.

Zakres towarów, wymagających przewozu w temperaturze kontrolowanej jest bardzo duży; dlatego wiele firm na rynku wprowadza taką usługę do swojej oferty. Jak wybrać tę, która bezpiecznie dowiezie Twój załadunek do celu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę transportową?

Zanim zdecydujesz się na wybór wykonawcy zlecenia, sprawdź:

  • czy oferuje przewóz w naczepach typu chłodnia. Jeśli chcesz transportować różne rodzaje towarów – zapytaj, czy naczepy przewoźnika umożliwiają przewóz w jednej naczepie w kilku różnych temperaturach,
  • czy temperatura w chłodni jest stale kontrolowana,
  • czy firma w dobry sposób zabezpieczy załadunek przed uszkodzeniem,
  • jeśli chcesz składować swój towar w magazynie – czy oferuje usługę magazynowania w chłodni,
  • jaki ma być czas przejazdu – czas działa na Twoją korzyść,
  • opinie na temat firmy, statystyki, bezwypadkowość.

Od tego, czy wybierzesz godną zaufania firmę transportową – zależy to, czy Twój towar wymagający przewozu w warunkach kontrolowanych, dotrze do celu w nienaruszonym stanie. Poświęć na podjęcie decyzji tyle czasu, ile potrzebujesz i nie zawahaj się dopytać ewentualnego kontrahenta o nurtujące Cię szczegóły.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *