Czas pracy kierowcy – pakiet mobilności

Pakiet mobilności to zbiór poprawek oraz rozszerzeń kluczowych dla transportu drogowego aktów prawnych, obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Niektóre przepisy w nim wdrożone już weszły w życie, na inne musimy poczekać nawet kilka lat. 

Jakie zmiany wprowadza w kwestii czasu pracy kierowców zawodowych?

Wszystkie zmiany wprowadzone pakietem mobilności możemy podzielić na trzy grupy:

  • zmiany w czasie pracy kierowców i jego rejestracji,
  • zmiany w dostępie do rynku przewoźnika drogowego,
  • zmiany dotyczące zasad delegowania kierowców.

Jak wyglądają nowe przepisy, dotyczące czasu pracy kierowcy?

Przekroczenie czasu pracy

Pakiet mobilności wprowadza konkretne wyłączenia, kiedy kierowca może przekroczyć dopuszczalny ustawą maksymalny czas pracy. Są to dwie konkretne sytuacje:

  • kierowca może przekroczyć czas prowadzenia pojazdu o 1 godzinę w celu dotarcia do bazy przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania w celu wykorzystania tygodniowego odpoczynku,
  • kierowca może przekroczyć czas prowadzenia pojazdu o 2 godziny pod warunkiem wykorzystania wcześniej przerwy trwającej nieprzerwanie 30 minut w celu wykorzystania regularnego tygodniowego odpoczynku.

Tygodniowy okres odpoczynku

Nowe przepisy wprowadzają pewne modyfikacje w zakresie odbierania tygodniowego okresu odpoczynku.

Są to:

  • możliwość wykorzystania dwóch skróconych tygodniowych odpoczynków w dwóch kolejnych tygodniach w sytuacji, gdy kierowca wykonuje przewozy międzynarodowe – poza granicami kraju macierzystego. Z zastrzeżeniem, że kierowca odbierze rekompensatę za skrócone odpoczynki przed kolejnym, regularnym tygodniowym odpoczynkiem, a w ciągu kolejnych czterech tygodni, wykorzysta dwa regularne odpoczynki pod rząd;
  • obowiązek powrotu do miejsca zamieszkania lub centrum operacyjnego w każdym okresie czterech kolejnych tygodni w celu odbycia regularnego odpoczynku.

Podwójna obsada pojazdu

Wielu kierowców zastanawiało się, czy podróżując w dwuosobowej załodze, może odbierać 45 minutowy odpoczynek siedząc na fotelu pasażera, podczas gdy drugi kierowca prowadzi pojazd.

Pakiet mobilności uregulował i tę kwestię – kierowca niezaangażowany w prowadzenie pojazdu ani pomoc drugiemu członkowi załogi może odbierać przerwę odpoczywając jako pasażer.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.