Czas pracy kierowcy samochodu ciężarowego

Normy czasu pracy kierowców w Unii Europejskiej określone zostały w Rozporządzeniu (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z dnia 15 marca 2006 r.

W naszej firmie szczególnie dbamy o ich przestrzeganie, ponieważ wierzymy, że służy to bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czy wiesz, jaki jest maksymalny czas prowadzenia samochodu ciężarowego przez jednego kierowcę? Jak często musi on robić przerwy?

Dzienny czas jazdy

Podstawowa zasada brzmi – dzienny czas jazdy nie może wynosić więcej, niż 9 godzin. Kierowca może (w wyjątkowych przypadkach!) podjąć decyzję o jego wydłużeniu do 10 godzin, jednak nie częściej, niż dwa razy w tygodniu (liczonym od poniedziałku o godzinie 00.00 do niedzieli o 23.59). Pamiętaj, że nawet przekroczenie wspomnianych dziewięciu godzin o kilka minut, należy już zaliczyć do wydłużonego czasu prowadzenia pojazdu.

Każdy kierowca jest zobowiązany do tego, by po 4,5 godzinach ciągłej jazdy, skorzystać z minimalnie 45 minut odpoczynku. Nie ma obowiązku wykorzystania całej przerwy w trakcie jednego postoju. Dopuszczalne jest podzielenie jej na dwa okresy – 15 i 30-minutowy.

Kierowcy przysługuje odpoczynek dzienny. Może być wykorzystany na trzy sposoby:

  • jako 11-godzinny ciągły odpoczynek (standardowy – pełny),
  • jako odpoczynek odbierany w dwóch częściach: 3-godzinnej i co najmniej 9-godzinnej (dzielony – pełny),
  • jako odpoczynek skrócony, co najmniej 9-godzinny. Pomiędzy dwoma odpoczynkami tygodniowymi (o których poniżej), można skorzystać z niego maksymalnie trzy razy.

Każdorazowe ruszenie pojazdem równa się przerwaniu odpoczynku dziennego, który musi być ciągły. Pamiętajmy także, że w trakcie odpoczynku, kierowca nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy (nie powinien wtedy wykonywać rozładunku, załadunku czy innych czynności).

Dzienny czas jazdy oraz dzienny odpoczynek, powinny zamknąć się w 24 godzinach.

Tygodniowy czas jazdy i pracy

Tydzień w branży transportowej oznacza czas od 00.00 w poniedziałek do 23.59 w niedzielę. Wspomniane wcześniej rozporządzenie reguluje, że tygodniowy czas prowadzenia pojazdu ciężarowego nie może przekroczyć 56 godzin. Natomiast całkowity czas pracy kierowcy, musi zmieścić się w 60 godzinach.

Maksymalnie po sześciu dniach pracy, kierowcy należy się odpoczynek tygodniowy. Może on zostać wykorzystany jako:

  • regularny tygodniowy okres odpoczynku – wtedy musi trwać co najmniej 45 godzin. Powinien być spędzony poza pojazdem,
  • skrócony tygodniowy okres odpoczynku – który można skrócić do nie mniej, niż kolejnych 24 godzin. Czas ten można wykorzystać w pojeździe, ale pod warunkiem, że znajduje się w nim odpowiednio wydzielone miejsce do spania.

Dwutygodniowy czas jazdy

Aby kierowca miał czas właściwie wypocząć i był w pełni sprawności psychofizycznej, wprowadzono ograniczenie dwutygodniowego czasu jazdy do 90 godzin. Takiemu rozliczeniu podlega każdy kolejny okres tygodniowy – pierwszy z drugim, drugi z trzecim i tak dalej. Granica 90 godzin nie dotyczy całego czasu pracy kierowcy, a jedynie prowadzenia pojazdu. Dłużej można więc wykonywać prace załadunkowe czy rozładunkowe.

W ciągu dwóch tygodni, kierowca musi wykorzystać co najmniej dwa odpoczynki pełne bądź jeden pełny i jeden skrócony.

Powyższe regulacje zostały wprowadzone ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zmęczony, niewyspany kierowca – to osoba, której bardzo łatwo jest popełnić tragiczny w skutkach błąd. Dlatego dbamy o to, by nasi kierowcy przestrzegali unijnych wymogów i nie pracowali więcej, niż jest to dozwolone. Dzięki temu masz gwarancję, że Twój ładunek bezpiecznie dotrze do celu.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *