Zakładanie sklepu internetowego wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedną z nich jest kwestia magazynowania towarów. Jeżeli chcesz zaoferować klientom szeroki wybór towarów, musisz zdecydować się albo na zakup czy wynajęcie dużych przestrzeni magazynowych, albo dropshipping. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Dropshipping – na czym polega?
Sklep internetowy nie musi posiadać własnej przestrzeni magazynowej. Może być czymś na rodzaj pośrednika pomiędzy klientem i hurtownią. Dystrybutor magazynuje towary, przygotowuje paczki dla klienta i dba o asortyment. Sam sklep internetowy jedynie koordynuje ten proces, a jego głównym zadaniem jest docieranie do klientów i dbanie o pozytywne doświadczenie zakupowe.
Dropshipping – zalety
- Brak konieczności wynajmowania lub kupowania przestrzeni magazynowej. Wyeliminowanie kosztów z tym związanych.
- Niższy koszt założenia sklepu oraz możliwość szybszego rozkręcenia biznesu.
- Mniejsze ryzyko w przypadku rozpoczynania działalności.
- Brak konieczności nawiązywania współpracy z firmami dostawczymi.
- Nie trzeba zatrudniać pracowników magazynowych.
Dropshippig – wady
- Brak pełnej kontroli nad własną firmą. Nie posiadając własnej przestrzeni magazynowej, skazuje na dogadywanie każdej kwestii z kontrahentem.
- Ceny produktów mogą być narzucane z góry przez kontrahenta.
- Brak pełnej kontroli nad czasem wysyłki zamówienia, dostępnością oraz ilością produktów.
- Brak danych firmowych na paczkach – problem z identyfikacją sklepu.
Nie da się jednoznacznie określić, który model jest korzystniejszy dla jakiej firmy. Warto zrobić rozeznanie zarówno wśród centr wynajmujących przestrzeń magazynową, przewoźników jak i firm zajmujących się dropshippingiem.