Wydatki na paliwo to jedne z największych kosztów, które ponosi każda firma transportowa. Każdy przedsiębiorca regularnie monitoruje jego ceny, zużycie, wprowadza środki pozwalające na ograniczanie jego spalania, jak np. nauka ekologicznej jazdy.
Jednak nie zawsze dziwne ubytki paliwa są związane z wymagającą trasą czy nieekoknomiczną jazdą. Na trasie, nierzadko dochodzi do kradzieży paliwa. Jak możemy zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami?
Kradzież paliwa – uważaj na trasie
Do kradzieży paliwa często dochodzi, gdy kierowca zatrzymuje się na parkingu, szczególnie w niestrzeżonym miejscu. Zachodzi ona szybko – do skutecznego spuszczenia pożądanej ilości paliwa, złodziej potrzebuje tylko kanistra i wężyka.
Kierowcę niekiedy alarmuje nagły spadek ilości paliwa w baku, a czasem – uszkodzenia, jakich dokonał złodziej.
Czy można ustrzec się przed kradzieżą paliwa?
Nie zawsze dokładne zaplanowanie trasy przez spedytora oraz uważność kierowcy mogą uchronić przed kradzieżą paliwa. Na szczęście istnieją sposoby, pozwalające na zabezpieczenie się przed tym procederem.
Do najczęściej wykorzystywanych zabezpieczeń zaliczamy:
- blokadę wlewu paliwa,
- korki zamykane na klucz,
- sitko antykradzieżowe,
- przepływomierz,
- lokalizatory GPS,
- system zarządzający flotą,
- alarm z czujnikiem.
Blokada wlewu paliwa oraz korek zabezpieczający to najtańsze środki ochrony przed kradzieżą, które choć mogą zostać wyłamane przez złodziei, stanowią barierę ochronną. Metody odznaczające się wyższą skutecznością to np. sita antykradzieżowe, czy blokada baku paliwa.