Kontrola czasu pracy kierowcy

Zawód kierowcy zawodowego jest silnie ograniczony prawnie. To ustawodawca decyduje o tym, w jakim wymiarze godzin kierowca może prowadzić pojazd mechaniczny oraz jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów. Jak sytuacja ta wygląda w polskim prawie?

Jakie przepisy dotyczące czasu pracy obowiązują kierowców i pracodawców?

Obecnie kierowca zawodowy musi przestrzegać szeregu przepisów, które regulują długość jego czasu pracy. Zaliczają się do nich:
– obowiązek robienia przerwy trwającej 45 minut po każdych 4,5 godzinach ciągłej jazdy,
– zakaz kierowania pojazdem dłużej, niż 9 godzin w ciągu dnia,
– zakaz kierowania pojazdem dłużej, niż 56 godzin tygodniowo.

Za to, by kierowca przestrzegał przepisów, odpowiedzialny jest pracodawca. To on musi regularnie kontrolować czas pracy swojego podwładnego i natychmiastowo reagować na wszelkie nieprawidłowości. Jeżeli kierowca naruszy przepisy dotyczące ograniczeń czasu pracy – to pracodawca ponosi karę finansową.

Obecne zakazy

Statystyki pokazują, że co trzeci kierowca samochodu ciężarowego manipuluje swoim czasem pracy. Obecnie, przepisy prawne zakazują:
– manipulowania czasem pracy kierowcy,
– produkowania, dystrybucji oraz reklamy produktów, przeznaczonych do manipulowania czasem pracy kierowcy.

Za złamanie tych przepisów grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Niespodziewane zdarzenia

W życiu każdego kierowcy zawodowego zdarzają się niespodzianki. Na drodze możesz spotkać np. nieplanowane roboty drogowe, nieszczęśliwy wypadek czy ogromne korki. Pamiętaj, że w takich sytuacjach musisz zgłosić swojemu pracodawcy, że nie dasz rady dojechać do miejsca postojowego w planowanym czasie. Po poinformowaniu go, możesz przekroczyć czas swojej pracy o maksymalnie godzinę – w tym czasie powinieneś dojechać do najbliższego miejsca postojowego.

Inteligentne tachografy rozwiązaniem?

Zgodnie z unijnymi przepisami, od 25 czerwca 2019 roku mają zostać wprowadzone inteligentne tachografy. Będą one umożliwiać bezprzewodowe sprawdzanie czasu pracy oraz jej monitorowanie na bieżąco, w dowolnej chwili. Unia Europejska uważa że wprowadzenie takiego rozwiązania będzie pomagało walczyć z oszustami i sztucznym zaniżaniem cen na rynku branży TSL.

Ostatnie Wpisy

Transport poniżej i powyżej 3,5 tony. W jakich sytuacjach waga ma znaczenie?

Czy wiesz, czym różnią się regulacje, dotyczące transportu poniżej i powyżej 3,5 tony? Jakimi prawnymi obostrzeniami są obarczone firmy, świadczące usługę transportu ciężkiego? Zobacz, w oparciu o jakie zasady pracuje flota samochodów o masie powyżej 3,5 tony i jaki ma to wpływ na przewożony załadunek.

Wózek widłowy - nowy czy używany?

Do podstawowego wyposażenia większości magazynów można zaliczyć wózki widłowe. Znacznie usprawniają one pracę w logistyce magazynowej. Niestety, ich ceny są wysokie; dlatego wiele osób zastanawia się nad zakupem wózka używanego. Czy to dobry pomysł?

Jak wybrać dobry magazyn - 4 porady

Jak wybrać dobry magazyn? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na naszym blogu przedstawiamy Ci 4 porady, które pomogą Ci znaleźć idealną przestrzeń magazynową.