Magazyny logistyczne – jak przechowywać?

Nieodpowiednio przechowywany towar nigdy nie dotrze w dobrej kondycji do miejsca przeznaczenia. Dlatego w magazynie, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Czym jest i jaka w procesie przechowywania jest rola gospodarki magazynowej?

Gospodarka magazynowa

Krótko mówiąc, gospodarka magazynowa to ogół czynności organizacyjnych, związanych z przechowywaniem.

Składają się na nią między innymi:

  • czynności organizacyjne,
  • czynności techniczne,
  • zadania ekonomiczne związane z krótko- i długotrwałym przechowywaniem. 

Odpowiednio prowadzona gospodarka magazynowa umożliwia magazynom pełnienie wielu funkcji.

Po pierwsze, są to funkcje zaopatrzeniowe. Wtedy w magazynie przechowywane są zasoby sukcesywnie wydawane do produkcji.

Po drugie, możemy mówić o funkcjach produkcyjnych. Wtedy kluczowe jest optymalne rozdysponowanie materiałów i półfabrykatów do poszczególnych ogniw produkcyjnych. 

Trzecią grupą funkcji magazynowych są funkcje dystrybucyjne. W takiej sytuacji możemy mówić o przechowywaniu wyrobów już gotowych oraz prowadzeniu procesów kompletacji i sterowania przepływem towarów do końcowych odbiorców.

Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn logistyczny?

Na tę decyzję wpływa wiele indywidualnych czynników. Z pewnością jednak zawsze warto spojrzeć na warunki przechowywania poszczególnych wyrobów takie, jak:

  • ich postać fizyczna,
  • wrażliwość na warunki atmosferyczne,
  • podatność na korozję,
  • podatność na zmiany temperatury,
  • odporność na piętrzenie,
  • higroskopijność.

Klasyfikacja magazynów logistycznych

Magazyny logistyczne możemy sklasyfikować, biorąc pod uwagę wiele czynników. Są to na przykład:

  • budowa – tu wyróżniamy magazyny zamknięte, półotwarte i otwarte,
  • warunki klimatyczne przestrzeni składowej,
  • sposób składowania towarów,
  • rodzaj instalacji (elektryczna, grzewcza, wentylacyjna itp.).

Pamiętaj, że na składowany towar wiele czynników może mieć negatywny wpływ. Zaliczają się do nich np. zbyt duże nasłonecznienie, zbyt mała odległość od siebie czy wilgotność skutkująca pojawieniem się pleśni.  Dlatego szukając idealnego magazynu, zwróć uwagę na wszystkie czynniki ryzyka.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.