Nowe kary w Unii Europejskiej!

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym – w życie zostały wprowadzone nowe kary dla przewoźników, osób zarządzających transportem i kierowców. Choć polski ustawodawca pracuje dopiero nad projektem wprowadzenia koniecznych zmian do prawa – warto już zapoznać się z nowymi przepisami. Jakie kary czekają na przewoźników, popełniających poważne naruszenia na terenie Unii Europejskiej?

Ujednolicenie systemu kontroli naruszeń

Komisja Europejska wciąż pracuje nad ujednoliceniem przepisów transportowych w Unii Europejskiej. Jej celem jest wprowadzenie na terenie Unii jednego spójnego systemu klasyfikującego naruszenia kierowców, przewoźników oraz osób zarządzających transportem. Od 1 stycznia 2017 zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie nr 2016/403, które dopiero w połowie kwietnia 2018 trafiło do Sejmu.

W unijnym rozporządzeniu 403/2016, wyróżniona została tzw. grupa niebezpiecznych naruszeń (NN). Zgodnie z nim, po przekroczeniu wskazanej liczby naruszeń – wobec przewoźnika może zostać wszczęta procedura sprawdzania jego dobrej reputacji. Negatywny wynik postępowania może natomiast doprowadzić do cofnięcia licencji na przewóz rzeczy.

Naruszenia narażające przewoźnika na utratę dobrej reputacji

Do wymienionych w rozporządzeniu 403/2016 naruszeń niebezpiecznych zaliczają się w szczególności:

  • korzystanie z nielegalnego urządzenia, które może zmieniać zapisy tachografu,
  • fałszowanie, ukrywanie, likwidowanie i niszczenie danych zarejestrowanych na wykresówkach lub przechowywanych i wczytanych z tachografu lub karty kierowcy
  • posługiwanie się kartą kierowcy, która została wydana na podstawie fałszywych oświadczeń lub sfałszowanych dokumentów,
  • posługiwanie się przez kierowcę fałszywą kartą kierowcy lub kartą kierowcy, która nie jest jego własną,
  • kierowanie pojazdem nieposiadającym ważnego poświadczenia przeprowadzenia badania zdatności do ruchu drogowego wymaganego przez prawo UE,
  • przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej masy dla pojazdów kategorii N3 o ponad 20%,
  • zaniedbania dotyczące przekraczania dziennego czasu pracy kierowcy wynoszącego 9h o 50% lub więcej, bez przerwy lub odpoczynku trwającego co najmniej 4,5h oraz tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu o 25% lub więcej,
  • przekroczenie maksymalnego całkowitego czasu prowadzenia pojazdu w ciągu 2 kolejnych tygodni o 25% lub więcej.

W Polsce, naruszenia przewoźników i kierowców mają być wpisywane do KREPTD, tj. Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy przepisy w Polsce zostaną wprowadzone. Na dzień dzisiejszy prace nad projektem legislacyjnym trwają.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.