Poprawne rozliczenie delegacji krajowej

Jako kierowca zawodowy, większość swoich obowiązków wykonujesz poza miejscem zamieszkania. Kiedy jest to liczone jako podróż służbowa?

Miejsce pracy kierowcy zawodowego

Mimo wykonywania obowiązków poza siedzibą firmy, swojego czasu pracy nie rozliczasz zazwyczaj jako podróży służbowej. Wszystko zależy od postanowień zawartej przez Ciebie umowy. To ona powinna zawierać jasną informację o miejscu wykonywania pracy. Może to być np. miasto, województwo, kraj – czy nawet Unia Europejska. Warunkiem jest realne, regularne wykonywanie obowiązków na tym terenie.

Delegacja kierowcy zawodowego

Kiedy pracodawca zleca wykonanie pracy poza wskazanym w umowie obszarem, możemy mówić o delegacji. Z tego tytułu, przysługuje dieta oraz zwrot kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Rozliczanie delegacji krajowej

Prawo stanowi, że za podróż służbową mającą na celu wykonanie obowiązków służbowych poza miejscem zamieszkania, czy siedzibą pracodawcy, pracownikowi należy się dieta – czyli dodatek finansowy, który ma pokryć koszty związane z wyżywieniem na delegacji. Jej minimalna wysokość wynosi 30 zł za dobę i może zostać obniżona tylko w sytuacji, gdy pracodawca zapewnia posiłki. 

Delegacja ma miejsce, gdy pracownik spędza w ramach swoich obowiązków co najmniej 8h poza miejscem zamieszkania i pracy.  W jej czas wliczają się przerwy, wynikające z ustawy o czasie pracy kierowcy zawodowego. Za delegację trwającą  8 – 12 godzin, kierowcy przysługuje dieta w wysokości 50%. Jeśli natomiast pracownik spędzi w niej powyżej 12 godzin, wysokość przyznanej diety ma być pełna. 

Ryczałt za nocleg

Z zasady, pracodawca ma obowiązek zapłacić kierowcy za zakwaterowanie. Ryczałt nocny obowiązuje w przypadku noclegu trwającego nieprzerwanie minimum 6h między 21:00-7:00.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.