Transport poniżej i powyżej 3,5 tony. W jakich sytuacjach waga ma znaczenie?

Czy wiesz, czym różnią się regulacje, dotyczące transportu poniżej i powyżej 3,5 tony? Jakimi prawnymi obostrzeniami są obarczone firmy, świadczące usługę transportu ciężkiego? Zobacz, w oparciu o jakie zasady pracuje flota samochodów o masie powyżej 3,5 tony i jaki ma to wpływ na przewożony załadunek.

Uprawnienia

W przypadku kierowcy busa do 3,5 ton wystarczy prawo jazdy kategorii B. Nie jest wymagane przejście specjalnych kursów ani zdobycie dodatkowych uprawnień.

Truckerzy prowadzący pojazdy zestawem ciągnik + naczepa mają obowiązek:

 • posiadania prawa jazdy kategorii C + E,
 • przejścia badań lekarskich,
 • przejścia badań psychologicznych,
 • nabycia Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które uprawnia do przewozu rzeczy, które otrzymuje się po szkoleniu i zdaniu egzaminu. Kurs należy powtarzać co 5 lat,
 • znać i rozumieć przepisy dotyczące specyfiki pracy kierowcy samochodu ciężarowego.

Kierowca pojazdów o masie powyżej 3,5 tony powinien także dbać o regularne poszerzanie swoich kwalifikacji zawodowych. Może to zrobić np. poprzez:

 • szkolenie ADR dające uprawnienia do przewozu niebezpiecznych materiałów,
 • kurs HDR na dźwig hydrauliczny.

Tachograf

Czas pracy kierowcy zawodowego, prowadzącego pojazd o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony jest ściśle określony przez prawo. Aktywność truckera – czas pracy, odpoczynku, przerw itp. – jest rejestrowana przez tachograf, a za przekroczenia grożą surowe kary. Kwestię czasu pracy kierowcy zawodowego szczegółowo opisaliśmy w tym poście.

Osoby zawodowo zajmujące się prowadzeniem samochodów o masie do 3,5 tony nie są obarczone podobnymi obostrzeniami, a ich czas pracy nie podlega takiemu monitorowaniu. Niestety, często przekłada się to na tzw. wyzysk pracowników.

Ewidencja czasu pracy

Zarówno kierowców prowadzących pojazdy o masie powyżej 3,5 tony, jak i tych kierujących lżejszymi samochodami, dotyczy natomiast obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jest to dokument, który ma zapobiegać nadużyciom ze strony pracodawcy. W przypadku pojazdów lżejszych, jest jednak czysto deklaratywny – nie ma żadnych danych, które mogłyby potwierdzić słowa kierowcy, chyba że przez cały czas prowadzenia pojazdów korzystał on z pomocy systemu teleinformatycznego.

Ewidencja czasu pracy powinna zawierać dane na temat:

 • pracy nadliczbowej,
 • pracy w porze nocnej,
 • dyżurów,
 • nieobecności,
 • prac podejmowanych na terenie innego kraju.

Ewidencja czasu pracy w każdej chwili może zostać skontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy.

Po przeanalizowaniu powyższego zestawienia, wniosek nasunął się sam – przedsiębiorcy prowadzący transport pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony są objęci dużymi restrykcjami w porównaniu do tych, którzy jeżdżą samochodami o masie poniżej tej wartości. Choć jazda samochodem z naczepą wymaga spełnienia większej liczby formalności – przez konieczność przejścia licznych kursów, jest bezpieczniejsza.

Ostatnie Wpisy

Dobra reputacja przewoźnika

Jest niezbędna do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Dobra reputacja przewoźnika to nie tylko piękny zwrot, ale także bardzo ważny atrybut każdego przedsiębiorcy z branży transportowej. Czym jest i czy łatwo ją utracić?

Zmiany w systemie SENT

Od 19 kwietnia w życie weszły ważne zmiany w systemie SENT. Co oznaczają dla kierowców samochodów ciężarowych?

Zdrowe jedzenie w trasie – czy to możliwe?

Czy będąc w trasie, stołujesz się głównie w przydrożnych barach? A może na śniadanie, obiad i kolację spożywasz gotowe sklepowe posiłki z puszek czy słoików? Jako kierowca, większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej. Jeśli nie zadbasz o swoją dietę - narazisz się na wiele chorób. O czym warto pamiętać, przygotowując posiłki na trasie?