Transport poniżej i powyżej 3,5 tony. W jakich sytuacjach waga ma znaczenie?

Czy wiesz, czym różnią się regulacje, dotyczące transportu poniżej i powyżej 3,5 tony? Jakimi prawnymi obostrzeniami są obarczone firmy, świadczące usługę transportu ciężkiego? Zobacz, w oparciu o jakie zasady pracuje flota samochodów o masie powyżej 3,5 tony i jaki ma to wpływ na przewożony załadunek.

Uprawnienia

W przypadku kierowcy busa do 3,5 ton wystarczy prawo jazdy kategorii B. Nie jest wymagane przejście specjalnych kursów ani zdobycie dodatkowych uprawnień.

Truckerzy prowadzący pojazdy zestawem ciągnik + naczepa mają obowiązek:

 • posiadania prawa jazdy kategorii C + E,
 • przejścia badań lekarskich,
 • przejścia badań psychologicznych,
 • nabycia Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które uprawnia do przewozu rzeczy, które otrzymuje się po szkoleniu i zdaniu egzaminu. Kurs należy powtarzać co 5 lat,
 • znać i rozumieć przepisy dotyczące specyfiki pracy kierowcy samochodu ciężarowego.

Kierowca pojazdów o masie powyżej 3,5 tony powinien także dbać o regularne poszerzanie swoich kwalifikacji zawodowych. Może to zrobić np. poprzez:

 • szkolenie ADR dające uprawnienia do przewozu niebezpiecznych materiałów,
 • kurs HDR na dźwig hydrauliczny.

Tachograf

Czas pracy kierowcy zawodowego, prowadzącego pojazd o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony jest ściśle określony przez prawo. Aktywność truckera – czas pracy, odpoczynku, przerw itp. – jest rejestrowana przez tachograf, a za przekroczenia grożą surowe kary. Kwestię czasu pracy kierowcy zawodowego szczegółowo opisaliśmy w tym poście.

Osoby zawodowo zajmujące się prowadzeniem samochodów o masie do 3,5 tony nie są obarczone podobnymi obostrzeniami, a ich czas pracy nie podlega takiemu monitorowaniu. Niestety, często przekłada się to na tzw. wyzysk pracowników.

Ewidencja czasu pracy

Zarówno kierowców prowadzących pojazdy o masie powyżej 3,5 tony, jak i tych kierujących lżejszymi samochodami, dotyczy natomiast obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jest to dokument, który ma zapobiegać nadużyciom ze strony pracodawcy. W przypadku pojazdów lżejszych, jest jednak czysto deklaratywny – nie ma żadnych danych, które mogłyby potwierdzić słowa kierowcy, chyba że przez cały czas prowadzenia pojazdów korzystał on z pomocy systemu teleinformatycznego.

Ewidencja czasu pracy powinna zawierać dane na temat:

 • pracy nadliczbowej,
 • pracy w porze nocnej,
 • dyżurów,
 • nieobecności,
 • prac podejmowanych na terenie innego kraju.

Ewidencja czasu pracy w każdej chwili może zostać skontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy.

Po przeanalizowaniu powyższego zestawienia, wniosek nasunął się sam – przedsiębiorcy prowadzący transport pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony są objęci dużymi restrykcjami w porównaniu do tych, którzy jeżdżą samochodami o masie poniżej tej wartości. Choć jazda samochodem z naczepą wymaga spełnienia większej liczby formalności – przez konieczność przejścia licznych kursów, jest bezpieczniejsza.

Ostatnie Wpisy

Szkoda w transporcie krajowym- kto ponosi odpowiedzialność?

Podczas wykonywania przewozu, nawet na terenie kraju, może dojść do powstania szkody. Kiedy możemy o niej mówić? Jakie regulacje decydują o tym, jak należy postąpić?

Logistyka - e-commerce

Choć działalność w branży e-commerce rozpocząć jest stosunkowo łatwo, trzeba wyróżniać się czymś wśród konkurencji. Jak logistyka może pomagać w zdobywaniu i utrzymywaniu klientów? Przedstawiamy kilka wskazówek, jak ją udoskonalić.

Świadectwo kierowcy w transporcie międzynarodowym

Jeśli zajmujesz się licencjonowanym przewozem międzynarodowym, jesteś zobowiązany do przestrzegania licznych przepisów oraz posiadania wielu zaświadczeń. Kogo dotyczy konieczność posiadania Świadectwa Kierowcy? Na to pytanie odpowiadamy na blogu.