Brexit – co nowego?

Zgodnie z ustaleniami podjętymi w niedzielę, 25 sierpnia, z końcem października Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej, niezależnie od okoliczności. Co oznacza to dla europejskiego transportu?

Dotkliwe konsekwencje Brexitu

Brexit będzie miał dla przewoźników nieciekawe i dotkliwe konsekwencje. Jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, truckerów czekają:

  • kolejki pojazdów ciężarowych, w szczególności pod kanałem La Manche. Kierowcy będą zobowiązani wypełniać deklaracje celne, przez co opóźnienia na granicy będą olbrzymie. Szacunkowo, przepustowość we francuskich portach zostanie ograniczona o 40-60%,
  • kilkugodzinne kolejni w Gibraltarze, uniemożliwiające wielu ludziom dotarcie do pracy,
  • ogromne ryzyko rozwoju szarej strefy i nielegalnych przemytniczych działań na niestrzeżonej granicy z Irlandią Północną,
  • braki w dostępności żywności oraz innych towarów pierwszej potrzeby w Wielkiej Brytanii,
  • przerwy w dostawach leków z innych krajów UE.

Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, jeśli w ciągu najbliższego tygodnia, członkowie brytyjskiego parlamentu nie przeforsują ustawy, która zmusi premiera Borisa Johnsona do odłożenia brexitu. W którą stronę ostatecznie będą zmierzać losy Unii, dowiemy się już niedługo.

Ostatnie Wpisy

Wyjazd do Francji - co warto wiedzieć?

Przez terytorium Francji prowadzi wiele ważnych szlaków tranzytowych. Choć przepisy tam obowiązujące nie różnią się znacznie od tych w naszym kraju, warto poznać pewne odmienne uregulowania. Na co powinni uważać kierowcy samochodów ciężarowych?

Cechy dobrej firmy przewozowej

Transport europejski oraz międzynarodowy wciąż się rozwijają. Wolne granice otwierają przed nami coraz to nowe możliwości przemieszczania się z miejsca na miejsce. Czym kierować się się, wybierając firmę idealną do realizacji danego zlecenia?

Przewóz żywych zwierząt

Przewóz zwierząt jest wymagającą usługą transportową. Aby był legalny, zwierzęta muszą mieć zapewnione komfortowe warunki oraz ich obecność w pojeździe nie może stanowić zagrożenia dla ruchu. Jak przewozić żywy inwentarz?