Brexit – co nowego?

Zgodnie z ustaleniami podjętymi w niedzielę, 25 sierpnia, z końcem października Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej, niezależnie od okoliczności. Co oznacza to dla europejskiego transportu?

Dotkliwe konsekwencje Brexitu

Brexit będzie miał dla przewoźników nieciekawe i dotkliwe konsekwencje. Jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, truckerów czekają:

  • kolejki pojazdów ciężarowych, w szczególności pod kanałem La Manche. Kierowcy będą zobowiązani wypełniać deklaracje celne, przez co opóźnienia na granicy będą olbrzymie. Szacunkowo, przepustowość we francuskich portach zostanie ograniczona o 40-60%,
  • kilkugodzinne kolejni w Gibraltarze, uniemożliwiające wielu ludziom dotarcie do pracy,
  • ogromne ryzyko rozwoju szarej strefy i nielegalnych przemytniczych działań na niestrzeżonej granicy z Irlandią Północną,
  • braki w dostępności żywności oraz innych towarów pierwszej potrzeby w Wielkiej Brytanii,
  • przerwy w dostawach leków z innych krajów UE.

Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, jeśli w ciągu najbliższego tygodnia, członkowie brytyjskiego parlamentu nie przeforsują ustawy, która zmusi premiera Borisa Johnsona do odłożenia brexitu. W którą stronę ostatecznie będą zmierzać losy Unii, dowiemy się już niedługo.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.