Jak dbać o samochód ciężarowy?

Od samochodu ciężarowego oczekujemy wiele. Że na czas dostarczy towary do miejsca przeznaczenia. Że nie zawiedzie nas, nawet w trudnych warunkach drogowych.

Aby jednak móc tego oczekiwać, musimy o niego zadbać. Jak najlepiej to zrobić?

Jak dbać o samochód ciężarowy na co dzień?

Przede wszystkim, samochód ciężarowy należy regularnie oglądać. Sprawdzać, czy nie ma na nim zaschniętego błota, a wszystkie elementy są na swoim miejscu i odpowiednio przymocowane. Samochód nie powinien długo stać nieużywany. Przed wyruszeniem w każdą trasę, kierowca powinien ocenić stan ogumienia – czy na pewno nie jest zużyte i nie wymaga wymiany. Pękające ogumienie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. 

Warto również sprawdzić stan oleju silnikowego oraz sprawność żarówek (których komplet i tak warto wozić ze sobą). 

Kierowca powinien regularnie oceniać stan pracy silnika – utrzymanie właściwych obrotów, wydawanie dziwnych dźwięków. Warto również regularnie zaglądać pod samochód – czy nie ma pod nim niepokojących plam. 

Regularne kontrole

Pomimo tego, że kierowca powinien przed wyjazdem w każdą trasę oglądać swój samochód, to regularne przeglądy pomagają szybko wychwytywać usterki. Większość uszkodzeń są w stanie wykryć stacje kontroli pojazdów. Pamiętajmy, że po przejechaniu każdej długiej trasy, uszkodzeniu mogą ulec elementy gumowe, metalowe, zawieszenie czy układ hamulcowy. Szczególnie w tak dużych i ciężkich pojazdach, nawet niewielka usterka może szybko doprowadzić do poważnych, wręcz niebezpiecznych uszkodzeń.

Pomimo tego, że koszta związane z regularnym przeglądem całej floty pojazdów są dość wysokie, i tak warto go przeprowadzać. Umożliwia wychwycenie wszystkich usterek na wczesnym etapie oraz jest wyrazem troski o bezpieczeństwo pracowników. Ponadto, koszt naprawy pojazdu w przypadku ewentualnej awarii za granicą, mogą być dużo wyższe! 

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.