Jak dbać o samochód ciężarowy?

Od samochodu ciężarowego oczekujemy wiele. Że na czas dostarczy towary do miejsca przeznaczenia. Że nie zawiedzie nas, nawet w trudnych warunkach drogowych.

Aby jednak móc tego oczekiwać, musimy o niego zadbać. Jak najlepiej to zrobić?

Jak dbać o samochód ciężarowy na co dzień?

Przede wszystkim, samochód ciężarowy należy regularnie oglądać. Sprawdzać, czy nie ma na nim zaschniętego błota, a wszystkie elementy są na swoim miejscu i odpowiednio przymocowane. Samochód nie powinien długo stać nieużywany. Przed wyruszeniem w każdą trasę, kierowca powinien ocenić stan ogumienia – czy na pewno nie jest zużyte i nie wymaga wymiany. Pękające ogumienie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. 

Warto również sprawdzić stan oleju silnikowego oraz sprawność żarówek (których komplet i tak warto wozić ze sobą). 

Kierowca powinien regularnie oceniać stan pracy silnika – utrzymanie właściwych obrotów, wydawanie dziwnych dźwięków. Warto również regularnie zaglądać pod samochód – czy nie ma pod nim niepokojących plam. 

Regularne kontrole

Pomimo tego, że kierowca powinien przed wyjazdem w każdą trasę oglądać swój samochód, to regularne przeglądy pomagają szybko wychwytywać usterki. Większość uszkodzeń są w stanie wykryć stacje kontroli pojazdów. Pamiętajmy, że po przejechaniu każdej długiej trasy, uszkodzeniu mogą ulec elementy gumowe, metalowe, zawieszenie czy układ hamulcowy. Szczególnie w tak dużych i ciężkich pojazdach, nawet niewielka usterka może szybko doprowadzić do poważnych, wręcz niebezpiecznych uszkodzeń.

Pomimo tego, że koszta związane z regularnym przeglądem całej floty pojazdów są dość wysokie, i tak warto go przeprowadzać. Umożliwia wychwycenie wszystkich usterek na wczesnym etapie oraz jest wyrazem troski o bezpieczeństwo pracowników. Ponadto, koszt naprawy pojazdu w przypadku ewentualnej awarii za granicą, mogą być dużo wyższe! 

Ostatnie Wpisy

Egzamin państwowy na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest niezbędny do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Jest wydawany przez Instytut Transportu Samochodowego i wymaga zdania egzaminu państwowego. Jak wygląda egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Jak dbać o samochód ciężarowy?

Od samochodu ciężarowego oczekujemy wiele. Że na czas dostarczy towary do miejsca przeznaczenia. Że nie zawiedzie nas, nawet w trudnych warunkach drogowych. Aby jednak móc tego oczekiwać, musimy o niego zadbać. Jak najlepiej to zrobić?

Wyposażenie pojazdu kierowcy ADR

Wyposażenie pojazdu przewożącego towary ADR ściśle określa Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w dziale 8.1 oraz Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych. Co i kiedy musi się w nim znaleźć?