Jak dbać o klimatyzację w ciężarówce?

Latem, z  klimatyzacji korzysta każdy kierowca. Dzięki niej, podróż nawet w wysokiej temperaturze może być komfortowa. Zaniedbanie klimatyzacji może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie – dlatego warto regularnie przeprowadzać jej przegląd. Jest to ważne zwłaszcza dla kierowców zawodowych, którzy w kabinie spędzają większość doby. 

Regularne czyszczenie klimatyzacji

Zaniedbana klimatyzacja może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Jeśli nie jest oczyszczona, mogą pojawić się objawy takie, jak katar, kaszel, łzawiące oczy czy duszności. 

Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?

  • Parujące szyby,
  • zapach wilgoci, 
  • zapach stęchlizny,
  • słabe chłodzenie. 

Jak często zrobić przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany raz do roku po zimie. Uszkodzona klimatyzacja nie tylko obniża komfort podróży, ale również może powodować uszkodzenia kompresora bądź kłopoty z chłodzeniem silnika. 

Jak często nabijać klimatyzację ?

Do sprawnego działania klimatyzacji konieczny jest czynnik chłodzący. Zużywamy go ok. 10% rocznie, nawet gdy z niej nie korzystamy. Ubytek czynnika sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i awariom. Dlatego warto uzupełniać go co około 2 lata. 

Klimatyzacja postojowa

Dla kierowców zawodowych, zwłaszcza tych poruszających się po zachodnim wybrzeżu Europy, bardzo ważna jest także klimatyzacja postojowa. Przebywanie w mocno nagrzanej kabinie jest niekomfortowe.  Z tego powodu, system klimatyzacji postojowej – wodnej lub sprężarkowej – to doskonałe rozwiązanie dla kierowców ciężarówek.

Ostatnie Wpisy

Logistyka kontraktowa

Logistyka to - obok transportu i spedycji - jedna z najważniejszych gałęzi usług przewozowych. Czym jest logistyka kontraktowa?

Klasa 1 ADR

Jakie towary należą do klasy 1 ADR i jak należy zorganizować ich przewóz?

Zmiana Ustawy o transporcie - 3 najważniejsze informacje

Przepisy prawne w branży transportowej zmieniają się często. Reformy te znacznie wpływają na codzienność kierowców zawodowych. Tym razem nasz ustawodawca zaplanował zmiany w Ustawie o transporcie drogowym na rok 2022. Jakie są trzy najważniejsze zmiany, które mają zostać wprowadzone?