Magazynowanie jest kluczowym elementem łańcucha dostaw. Logistyczna opieka nad przestrzenią magazynową jest trudna – wymaga specjalistycznej wiedzy i zaangażowania zespołu 24 h/dobę. Dziś przybliżymy Ci czym tak naprawdę jest magazynowanie oraz jaką drogę przebywa powierzony nam przez Ciebie towar.
Czym właściwie jest magazynowanie?
Każdy z nas wie, że magazynowanie to przechowywanie powierzonych towarów w specjalnie do tego przeznaczonej przestrzeni. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że cały proces magazynowania obejmuje:
– przyjmowanie towarów,
– składowanie towarów w odpowiednich warunkach,
– przetwarzanie wewnątrz magazynu,
– wydawanie towarów.
Magazynowanie to skomplikowany proces, w który zaangażowany jest cały szereg osób o różnych kompetencjach – od kierowników wózków widłowych po zatrudnionych w firmie logistyków.
Fazy procesu magazynowania
1. Przyjmowanie
Kiedy przywozisz towar do magazynu – pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać jest przyjęcie go. Rozpoczyna się to weryfikacją zgodności przywiezionych dóbr z posiadaną dokumentacją. Jeśli wszystko się zgadza – towar zostaje odebrany, a odpowiedzialność za jego stan przechodzi na magazyn. Przyjęty towar zostaje rozładowany, posortowany według ustalonej organizacji magazynu i przygotowany do składowania.
2. Składowanie
Przygotowany towar przekazujemy do składowania. Zostaje on umieszczony w odpowiednim magazynie (suchym lub chłodniczym), na wyznaczonej przestrzeni, z wykorzystaniem odpowiedniej technologii składowania. Miejsce przechowywania ładunku nazywa się strefą składowania.
Magazynowany towar jest okresowo konserwowany. Regularnie kontroluje się, czy nie utracił swoich właściwości i czy miejsce, w którym się znajduje spełnia wszystkie niezbędne wymogi.
3. Kompletacja
Kolejnym etapem magazynowania jest kompletacja, która polega na podjęciu odpowiedniej ilości towarów z zapasów i wydaniu ich odbiorcy. Jest to faza, podczas której potrzebny jest ścisły nadzór nad wszystkimi czynnościami – jest to konieczne, by wydane zamówienie było zgodne ze zleceniem. Wszystkie odbierane ładunki zostają zapakowane tak, by zabezpieczyć je przed uszkodzeniem podczas transportu.
4. Wydawanie
To ostatni etap procesu magazynowania towarów. Obejmuje sprawdzenie zgodności zamówienia z dokumentacją oraz bezpieczny załadunek towaru na wybrany środek transportu.
Jak widzisz, magazynowanie towarów to skomplikowany proces logistyczny, wymagający regularnego planowania, analizowania oraz kontrolowania. Warto wybrać firmę, w której przebiegnie on bezpiecznie i sprawnie.