Kabotaż – najważniejsze fakty

Jako przewoźnik drogowy zapewne doskonale wiesz, czym jest kabotaż. Jeśli jednak nie pracujesz w tej branży, a planujesz znaleźć firmę transportową, to pojęcie zapewne obiło Ci się o uszy.
Czym tak naprawdę jest kabotaż i jakie unijne przepisy go regulują?

Kabotaż – co to jest?

W najbardziej podstawowym tego słowa rozumieniu, kabotaż – to transport towarów (niekoniecznie drogowy!) między dwoma punktami na obszarze tego samego państwa, z użyciem pojazdu, który jest zarejestrowany w innym kraju. Kabotaż sprawia, że ładunki nie są przedmiotem handlu zagranicznego albo spedycji międzynarodowej. Ma więc miejsce na przykład, gdy czeski przewoźnik realizuje transport z Warszawy do Szczecina.

Kabotaż może wykonywać każdy przewoźnik, który:

  • posiada licencję transportową na przewozy międzynarodowe,
  • posiada zarejestrowaną działalność – zarobkowy przewóz rzeczy,
  • jeśli kierowca jest obywatelem państwa trzeciego, musi posiadać świadectwo kierowcy.

Kabotaż może trwać maksymalnie 7 dni. W tym czasie, przewoźnik może wykonać maksymalnie trzy kursy.

Czy do wykonywania kabotażu są potrzebne specjalne dokumenty?

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem na ten temat, niezbędne do wykonywania kabotażu są:

  • list CMR dotyczący przewozu międzynarodowego na teren państwa członkowskiego
  • listy przewozowe lub podobne dokumenty dla każdego przewozu kabotażowego.

Czy za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary?

Unia Europejska nie narzuca wysokości kar, grożących za nieprzestrzeganie przepisów prawa kabotażowego. Każde z państw członkowskich ustala je na własnych warunkach. I tak na przykład w Niemczech, odpowiedzialność za wykroczenia odnośnie przepisów kabotażowych ponosi nie tylko przewoźnik, ale także kierowca. Natomiast we Francji, osoba naruszająca przepisy prawa kabotażowego może czekać niemiła niespodzianka – unieruchomienie pojazdu do czasu zaprzestania naruszania prawa.

Ostatnie Wpisy

Wyjazd do Grecji - co warto wiedzieć?

Czy przepisy ruchu drogowego w Grecji znacznie różnią się od tych w Polsce? Na co powinieneś uważać, wybierając się samochodem ciężarowym w trasę, prowadzącą przez ten piękny kraj?

Naczepy do ciężarówek

Podstawową rzeczą, niezbędną do przeprowadzania transportów, są naczepy. Potocznie mówi się, że pełnią funkcję przenośnych magazynów. W zależności od tego, jaki załadunek przewozimy, wykorzystujemy inną naczepę. Jakie są ich rodzaje?

Wyjazd do Francji - co warto wiedzieć?

Przez terytorium Francji prowadzi wiele ważnych szlaków tranzytowych. Choć przepisy tam obowiązujące nie różnią się znacznie od tych w naszym kraju, warto poznać pewne odmienne uregulowania. Na co powinni uważać kierowcy samochodów ciężarowych?