Kabotaż – najważniejsze fakty

Jako przewoźnik drogowy zapewne doskonale wiesz, czym jest kabotaż. Jeśli jednak nie pracujesz w tej branży, a planujesz znaleźć firmę transportową, to pojęcie zapewne obiło Ci się o uszy.
Czym tak naprawdę jest kabotaż i jakie unijne przepisy go regulują?

Kabotaż – co to jest?

W najbardziej podstawowym tego słowa rozumieniu, kabotaż – to transport towarów (niekoniecznie drogowy!) między dwoma punktami na obszarze tego samego państwa, z użyciem pojazdu, który jest zarejestrowany w innym kraju. Kabotaż sprawia, że ładunki nie są przedmiotem handlu zagranicznego albo spedycji międzynarodowej. Ma więc miejsce na przykład, gdy czeski przewoźnik realizuje transport z Warszawy do Szczecina.

Kabotaż może wykonywać każdy przewoźnik, który:

  • posiada licencję transportową na przewozy międzynarodowe,
  • posiada zarejestrowaną działalność – zarobkowy przewóz rzeczy,
  • jeśli kierowca jest obywatelem państwa trzeciego, musi posiadać świadectwo kierowcy.

Kabotaż może trwać maksymalnie 7 dni. W tym czasie, przewoźnik może wykonać maksymalnie trzy kursy.

Czy do wykonywania kabotażu są potrzebne specjalne dokumenty?

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem na ten temat, niezbędne do wykonywania kabotażu są:

  • list CMR dotyczący przewozu międzynarodowego na teren państwa członkowskiego
  • listy przewozowe lub podobne dokumenty dla każdego przewozu kabotażowego.

Czy za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary?

Unia Europejska nie narzuca wysokości kar, grożących za nieprzestrzeganie przepisów prawa kabotażowego. Każde z państw członkowskich ustala je na własnych warunkach. I tak na przykład w Niemczech, odpowiedzialność za wykroczenia odnośnie przepisów kabotażowych ponosi nie tylko przewoźnik, ale także kierowca. Natomiast we Francji, osoba naruszająca przepisy prawa kabotażowego może czekać niemiła niespodzianka – unieruchomienie pojazdu do czasu zaprzestania naruszania prawa.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.