Naczepy do ciężarówek

Podstawową rzeczą, niezbędną do przeprowadzania transportów, są naczepy. Potocznie mówi się, że pełnią funkcję przenośnych magazynów. W zależności od tego, jaki załadunek przewozimy, wykorzystujemy inną naczepę. Jakie są ich rodzaje?

 

Wszystko zależy od towaru

To, jaki rodzaj naczepy wykorzystamy do wykonania danego zlecenia, zależy głównie od tego, jaki towar będziemy przewozić. Inne są wymagania w kwestii przewozu inwentarza żywego, ubrań, mrożonek czy wyrobów tytoniowych. Jak dobieramy odpowiednie naczepy do zleceń?

Rodzaje naczep

  • Chłodnie – w nich przewozimy wszystkie towary, które muszą być transportowane w temperaturze kontrolowanej. Produkty takie, jak mrożonki, owoce, warzywa czy nabiał wymagają stałej, niskiej temperatury, która nie będzie się zmieniać niezależnie od długości trasy czy pogody na zewnątrz. Chłodnie są wyposażone w jeden lub kilka agregatów chłodniczych. Mogą być także podzielone ścianką, dzięki której w każdej części chłodni można osiągnąć inną temperaturę.
  • Naczepy uniwersalne – to najczęściej wykorzystywany rodzaj naczep. Umożliwia transport większości towarów, które nie wymagają specjalnych warunków przewozowych. Możemy umieścić w niej produkty luzem lub na paletach. Naczepy uniwersalne mogą być typu kurtynowego lub firankowego.
  • Cysterny – służą do transportowania cieczy – paliw, płynów czy różnych niebezpiecznych substancji.
  • Naczepy przeznaczone do przewozu zwierząt, którymi transportowany jest inwentarz żywy.
  • Platformy, naczepy niskopodwoziowe – są przygotowane do przewożenia towarów ponadgabarytowych. Na czym taki przewóz polega, przeczytasz tutaj.

Wybór odpowiedniej naczepy, poprawne załadowanie do niej towaru i stałe monitorowanie warunków w niej panujących to jedne z najważniejszych elementów, jakie należy zrealizować, podejmując się zlecenia transportowego. 

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.