Odcinkowy pomiar prędkości

Punktowe mierzenie prędkości łatwo jest kierowcy wyminąć. Czy odcinkowy pomiar prędkości to sposób na nieodpowiedzialnych kierowców? Na czym polega?

Na czym polega odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości jest systemem, mierzącym prędkość na dłuższych odcinkach trasy. Na bramce umieszcza się kamerę, która odczytuje dane pojazdu – takie jak marka czy numer rejestracyjny a także czas wjazdu na pomiarowy odcinek. Natomiast przy wyjeździe, druga kamera zmierzy moment wyjazdu i obliczy średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

 

Odcinkowy pomiar prędkości w UE

Odcinkowy pomiar prędkości z sukcesem funkcjonuje w krajach UE od lat. Na przykład we Włoszech, po uruchomieniu automatycznego systemu, liczba wypadków zmniejszyła się o aż 22 proc., a ofiar śmiertelnych spadła o 50 proc. Natomiast w Austrii, na monitorowanym odcinku nie doszło przez 10 lat do żadnego wypadku. 

 

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce podlega pod Polskie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Pierwszy raz przeprowadzono go podczas Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa a odcinku drogi A1 pomiędzy Swarożynem a Pelplinem.

Obecnie, od tego roku odcinkowy pomiar prędkości działa na A1, gdzie każdego dnia rejestruje prawie 600 kierowców, którzy łamią przepisy drogowe. Liczba wypadków na monitorowanej trasie spadła na razie o 64, a ofiar śmiertelnych o 2 osób. 

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.