Odcinkowy pomiar prędkości

Punktowe mierzenie prędkości łatwo jest kierowcy wyminąć. Czy odcinkowy pomiar prędkości to sposób na nieodpowiedzialnych kierowców? Na czym polega?

Na czym polega odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości jest systemem, mierzącym prędkość na dłuższych odcinkach trasy. Na bramce umieszcza się kamerę, która odczytuje dane pojazdu – takie jak marka czy numer rejestracyjny a także czas wjazdu na pomiarowy odcinek. Natomiast przy wyjeździe, druga kamera zmierzy moment wyjazdu i obliczy średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

 

Odcinkowy pomiar prędkości w UE

Odcinkowy pomiar prędkości z sukcesem funkcjonuje w krajach UE od lat. Na przykład we Włoszech, po uruchomieniu automatycznego systemu, liczba wypadków zmniejszyła się o aż 22 proc., a ofiar śmiertelnych spadła o 50 proc. Natomiast w Austrii, na monitorowanym odcinku nie doszło przez 10 lat do żadnego wypadku. 

 

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce podlega pod Polskie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Pierwszy raz przeprowadzono go podczas Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa a odcinku drogi A1 pomiędzy Swarożynem a Pelplinem.

Obecnie, od tego roku odcinkowy pomiar prędkości działa na A1, gdzie każdego dnia rejestruje prawie 600 kierowców, którzy łamią przepisy drogowe. Liczba wypadków na monitorowanej trasie spadła na razie o 64, a ofiar śmiertelnych o 2 osób. 

Ostatnie Wpisy

Szkoda w transporcie krajowym- kto ponosi odpowiedzialność?

Podczas wykonywania przewozu, nawet na terenie kraju, może dojść do powstania szkody. Kiedy możemy o niej mówić? Jakie regulacje decydują o tym, jak należy postąpić?

Logistyka - e-commerce

Choć działalność w branży e-commerce rozpocząć jest stosunkowo łatwo, trzeba wyróżniać się czymś wśród konkurencji. Jak logistyka może pomagać w zdobywaniu i utrzymywaniu klientów? Przedstawiamy kilka wskazówek, jak ją udoskonalić.

Świadectwo kierowcy w transporcie międzynarodowym

Jeśli zajmujesz się licencjonowanym przewozem międzynarodowym, jesteś zobowiązany do przestrzegania licznych przepisów oraz posiadania wielu zaświadczeń. Kogo dotyczy konieczność posiadania Świadectwa Kierowcy? Na to pytanie odpowiadamy na blogu.