Plomby transportowe a bezpieczeństwo

Na naczepie pojazdu transportowego, często spotykamy plomby transportowe. Pełnią one głównie funkcję zabezpieczającą zawartość naczepy. Czy rzeczywiście wpływają na bezpieczeństwo transportu?

Jak wyglądają plomby transportowe?

Plomby transportowe znajdziesz na naczepie ciężarówki. Zazwyczaj występują pod postacią linijki – plastikowej lub metalowej – bądź naklejki. Każda z nich posiada własne, unikalne numery umożliwiające szybką identyfikację. Dlatego nawet w przypadku ich zerwania i zastąpienia przez złodzieja innymi, można to łatwo zauważyć.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Plomba transportowa jest gwarancją tego, że towar znajdujący się w naczepie jest w stanie niezmienionym i zabezpieczonym. Stanowi sygnał dla kierowcy, że przewóz przebiega bezproblemowo i bezpiecznie. 

Uszkodzona plomba stanowi sygnał, że ktoś ingerował lub próbował ingerować w zawartość naczepy. 

Jak założyć plombę transportową?

To zależy od tego, jaki typ plomby transportowej wybierzemy. Linkę należy przewlec zarówno przez klamry, kołowrotki napinacza i otwory znajdujące się na plandece. Musi być napięta i nieuszkodzona. Każda plomba powinna zostać założona zgodnie z zaleceniami producenta tak, by uniemożliwić otwarcie drzwi do naczepy bez jej zerwania. 

Pamiętaj o dokumentach

Samodzielne zdjęcie plomby transportowej lub brak dokumentacji jej dotyczącej oznacza dla kierowcy automatyczne wszczęcie postępowania przeciwko niemu. Dlatego kierowca musi dbać o to, by zawsze posiadać dokumentację, pozwalającą zweryfikować prawidłowość przeprowadzenia transportu.

Ostatnie Wpisy

Szkoda w transporcie krajowym- kto ponosi odpowiedzialność?

Podczas wykonywania przewozu, nawet na terenie kraju, może dojść do powstania szkody. Kiedy możemy o niej mówić? Jakie regulacje decydują o tym, jak należy postąpić?

Logistyka - e-commerce

Choć działalność w branży e-commerce rozpocząć jest stosunkowo łatwo, trzeba wyróżniać się czymś wśród konkurencji. Jak logistyka może pomagać w zdobywaniu i utrzymywaniu klientów? Przedstawiamy kilka wskazówek, jak ją udoskonalić.

Świadectwo kierowcy w transporcie międzynarodowym

Jeśli zajmujesz się licencjonowanym przewozem międzynarodowym, jesteś zobowiązany do przestrzegania licznych przepisów oraz posiadania wielu zaświadczeń. Kogo dotyczy konieczność posiadania Świadectwa Kierowcy? Na to pytanie odpowiadamy na blogu.