Plomby transportowe a bezpieczeństwo

Na naczepie pojazdu transportowego, często spotykamy plomby transportowe. Pełnią one głównie funkcję zabezpieczającą zawartość naczepy. Czy rzeczywiście wpływają na bezpieczeństwo transportu?

Jak wyglądają plomby transportowe?

Plomby transportowe znajdziesz na naczepie ciężarówki. Zazwyczaj występują pod postacią linijki – plastikowej lub metalowej – bądź naklejki. Każda z nich posiada własne, unikalne numery umożliwiające szybką identyfikację. Dlatego nawet w przypadku ich zerwania i zastąpienia przez złodzieja innymi, można to łatwo zauważyć.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Plomba transportowa jest gwarancją tego, że towar znajdujący się w naczepie jest w stanie niezmienionym i zabezpieczonym. Stanowi sygnał dla kierowcy, że przewóz przebiega bezproblemowo i bezpiecznie. 

Uszkodzona plomba stanowi sygnał, że ktoś ingerował lub próbował ingerować w zawartość naczepy. 

Jak założyć plombę transportową?

To zależy od tego, jaki typ plomby transportowej wybierzemy. Linkę należy przewlec zarówno przez klamry, kołowrotki napinacza i otwory znajdujące się na plandece. Musi być napięta i nieuszkodzona. Każda plomba powinna zostać założona zgodnie z zaleceniami producenta tak, by uniemożliwić otwarcie drzwi do naczepy bez jej zerwania. 

Pamiętaj o dokumentach

Samodzielne zdjęcie plomby transportowej lub brak dokumentacji jej dotyczącej oznacza dla kierowcy automatyczne wszczęcie postępowania przeciwko niemu. Dlatego kierowca musi dbać o to, by zawsze posiadać dokumentację, pozwalającą zweryfikować prawidłowość przeprowadzenia transportu.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.