Załadunek i rozładunek towarów

O tym, kto dokonuje przeładunku towarów, stanowi umowa przewozowa. Może to być zarówno odbierający, nadający jak i spedytor czy dysponent magazynu. Niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny za rozładunek i załadunek towarów – to, jak dobrze zostanie wykonane to zadanie, wpływa na koszt i czas zleconego transportu. Jak wykonać przeładunek, by przebiegł szybko i bezpiecznie?

Dlaczego dobrze wykonany przeładunek towarów jest tak ważny?

Aby sprawnie przeprowadzić załadunek i rozładunek towarów, trzeba dysponować zorganizowaną załogą i sprawnym sprzętem. Dobrze zaplanowany i sprawnie przeprowadzony przeładunek może:

  • oszczędzić dużo czasu i przyspieszyć dotarcie towarów do miejsca przeznaczenia,
  • obniżyć koszt całego transportu,
  • zagwarantować bezpieczeństwo powierzonych towarów.

Jak przyspieszyć przeładunek towarów?

Szybki, sprawny i bezpieczny przeładunek towarów, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wykwalifikowanej kadry pracowniczej, nowoczesnego sprzętu i wcześniejszego zaplanowania załadunku i rozładunku.

Sprzęt

We Fructusie, przeładunek wykonujemy przy pomocy własnego nowoczesnego sprzętu. To od jego jakości i niezawodności zależy to, czy towar nie ulegnie uszkodzeniu, a nasza załoga będzie mogła szybko przeprowadzać rozładunek i załadunek, nie ryzykując przy tym uszkodzenia towarów. Ważne jest posiadanie urządzeń dostosowanych zarówno do standardowych, jak i nietypowych ładunków.

Wyszkolona załoga

Ma ogromne znaczenie w procesie przeładowywania. Ważna jest nie tylko ilość osób, ale przede wszystkim ich zaangażowanie i umiejętność bezpiecznego i szybkiego rozplanowania swojej pracy.  Jeżeli za przeładunek odpowiada kierowca samochodu, musi być odpowiednio przeszkolony. Często jest on wyposażony we własny wózek widłowy. Aby móc nim sterować, musi przejść co najmniej szkolenie BHP.

Sprawne centrum logistyczne

To właściciel centrum logistycznego, w którym dokonuje się przeładunku, odpowiedzialny jest za ułatwienie pracy osobom rozładowującym towar oraz zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa. Sprzęty takie, jak doki przeładunkowe, klapy przeładunkowe czy pomosty hydrauliczne znacznie przyspieszają wykonywanie przeładunku – a w niektórych sytuacjach, mogą okazać się niezbędne. Także magazyn powinien być wyposażony w niezbędne narzędzia (m. in. wózki widłowe, chwytaki do kartonów czy paletyzery), które umożliwią pracownikom wygodną i bezpieczną pracę. Dlatego ważny jest wybór centrum, które jest zaopatrzone w najnowocześniejsze sprzęty.

Nie każde centrum logistyczne jest w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich towarów. Niektóre załadunki, np. te wymagające przebywania w kontrolowanej temperaturze, muszą być przeładowywane w warunkach, w których nie stracą swoich właściwości. Zanim zdecydujesz się na wybór centrum, sprawdź więc, czy na jego terenie znajduje się odpowiednie zaplecze.

Wykonanie szybkiego i bezpiecznego przewozu towarów do celu, zależy w dużej mierze od wyboru dobrego centrum logistycznego, w którym przeładunek zostanie wykonany sprawnie, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu i przez doświadczoną załogę. We Fructusie załadunki i rozładunki wykonujemy 24h na dobę i jesteśmy w stanie w ciągu maksymalnie 30 minut rozładować i załadować cztery ciężarówki. Dodatkowo, w razie potrzeby, możemy w naszych magazynach przechować do 1000 palet w magazynie suchym i do 700 w chłodni. Umożliwiamy również trzymanie towarów w naczepie na naszym strzeżonym 24 godziny na dobę parkingu. Wiemy jak ważny dla całego łańcuchu transportu jest przeładunek – dlatego dokładamy wszelkich starań, by doskonalić jego przeprowadzanie.

 

Ostatnie Wpisy

Logistyka kontraktowa

Logistyka to - obok transportu i spedycji - jedna z najważniejszych gałęzi usług przewozowych. Czym jest logistyka kontraktowa?

Klasa 1 ADR

Jakie towary należą do klasy 1 ADR i jak należy zorganizować ich przewóz?

Zmiana Ustawy o transporcie - 3 najważniejsze informacje

Przepisy prawne w branży transportowej zmieniają się często. Reformy te znacznie wpływają na codzienność kierowców zawodowych. Tym razem nasz ustawodawca zaplanował zmiany w Ustawie o transporcie drogowym na rok 2022. Jakie są trzy najważniejsze zmiany, które mają zostać wprowadzone?