SENT to pakiet przewozowy dla towarów wrażliwych, wprowadzony 1 października 2018 roku. To nowe wyzwanie dla branży spedycyjnej, wymuszone regulacjami prawnymi. Czym jest system SENT oraz jakie obowiązki i korzyści niesie za sobą?
Czym jest system SENT?
Systemy telematyczne są coraz częściej stosowane przez przewoźników. Pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo samochodów, kierowców oraz załadunku, a także pomagają zaoszczędzić pieniądze. Od 1 października, systemy telematyczne nie są już przydatne jedynie dla przewoźników – stają się konieczne, by realizować przepisy prawa.
SENT to nowa prawna regulacja, dotycząca wszystkich pojazdów, które przewożą towary wrażliwe. Wprowadza obowiązek skutecznego monitoringu załadunku, przebytej trasy oraz przekazywanie danych geolokalizacyjnych odpowiednim organom.
Obowiązkiem monitorowania objęte są towary takie, jak:
– alkohol,
– tytoń,
– paliwo,
– oleje.
Jakie obowiązki ma przewoźnik?
Najważniejszym obowiązkiem, jaki na przewoźnika nakładają przepisy prawa, jest skuteczne monitorowanie samochodów, przewożących ładunki wrażliwe oraz przekazywanie stosownych danych geolokalizacyjnych.
Dla przewoźników, którzy nie korzystają z rozwiązań telematycznych oznacza to obowiązek zamontowania lokalizatorów z zainstalowanym oprogramowaniem udostępnionym przez Administrację Skarbową.
Niewywiązanie się z obowiązków nałożonych ustawą, niesie za sobą surowe konsekwencje prawne. Od 1 stycznia 2019 roku kara za takie niedopatrzenie może wynieść nawet 10 tysięcy złotych!
Jakie obowiązki ma kierowca?
Kierowca pojazdu przewożącego towary wrażliwe jest zobowiązany do:
– uruchomienia urządzenia przesyłającego dane geolokalizacyjne po rozpoczęciu kursu w kraju lub przekroczeniu granicy,
– wyłączenia urządzenia przesyłającego dane geolokalizacyjne po dostarczeniu towaru do miejsca docelowego albo opuszczenia terytorium Polski,
– zatrzymania pojazdu na najbliższym parkingu, jeśli lokalizator lub system telematyczny są niesprawne i nie działają dłużej, niż godzinę.
Niedopełnienie wyżej wymienionych obowiązków wiąże się z surowymi karami finansowymi dla kierowców. Mogą one wynosić od 5 to 7,5 tysiąca złotych.
Czy system SENT ma zalety?
Tak, jak pisaliśmy w artykule o systemach telematycznych – uważamy, że monitorowanie floty jest bardzo przydatne i znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Informacje o dokładnym położeniu samochodu ograniczają koszty, związane z prowadzeniem firmy, pomagają szybko reagować na niebezpieczne sytuacje na drodze, ułatwiają prace administracyjne i pomagają budować dobre relacje z klientem.