Transport niskopodwoziowy – jak wygląda?

Transport niskopodwoziowy to wymagająca usługa transportowa, która nie jest świadczona przez każdego przewoźnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby taki rodzaj transportu mógł się odbyć?

Transport niskopodwoziowy umożliwia przewóz towarów wielkogabarytowych – np. koparek, betoniarek czy maszyn rolniczych. Jest to usługa, z której korzystają zazwyczaj właściciele firm, działających w przemyśle ciężkim, budowlanym czy hutniczym. Jaki sprzęt jest wymagany, by go przeprowadzać? Jakie firmy mogą to robić?

Ciągnik siodłowy

Naczepę niskopodwoziową ciągnie odpowiednio do tego przystosowany ciągnik siodłowy. W tym pojeździe, siodło jest zlokalizowane nad osią tylną ciągnika, napędzaną jego osiami, dzięki czemu bez problemu radzi on sobie z obciążeniem, wywieranym przez ciężar naczepy. Połączenie skrętne pozwala natomiast na utrzymanie stabilności całego pojazdu podczas wykonywania manewrów na drodze.

Naczepy niskopodwoziowe

Do wykonywania transportu niskopodwoziowego potrzebny jest określony sprzęt. Naczepy niskopodwoziowe są dostosowane do specyfiki i wielkości ładunku oraz gwarantują jego bezpieczny przewóz. Taki pojazd posiada kilka charakterystycznych cech:

  • średnica kół naczepy jest mniejsza, niż kół pojazdu ciągnącego,
  • pokład naczepy jest przystosowany do przenoszenia obciążeń punktowych,
  • część pokładu jest zlokalizowana niżej, niż krawędzie górne naczepy.

Największe naczepy niskopodwoziowe są w stanie przewozić ładunki o wadze kilkunastu tysięcy ton.

Doświadczony kierowca

Kierowcą taboru niskopodwoziowego nie może być osoba, która po raz pierwszy styka się ze świadczeniem usług w firmie transportowej. Trucker musi być doświadczony i pewnie poruszać się po drogach. Musi również przejść kurs kwalifikacji wstępnej, często także szkolenia okresowe już po rozpoczęciu pracy. W szczególnie wymagających kursach niskopodwoziowych, może sprawdzić się podwójna obsada załogi.

Sprawdzony spedytor

Jeśli chcesz korzystać z usługi transportu niskopodwoziowego – znajdź firmę z solidnym zapleczem logistycznym. Doświadczony spedytor – czyli taki, który zna specyfikę tego rodzaju przewozu – będzie w stanie wybrać optymalną trasę, która zagwarantuje bezpieczne dotarcie załadunku do miejsca przeznaczenia.

Odpowiednie akcesoria

Do skutecznego wykonywania transportu niskopodwoziowego przydatny jest szereg akcesoriów. Pozwalają one zapobiec wypadkom i uszkodzeniom towarów. Akcesoria te są odporne na przetarcia, przecięcia oraz zgniecenia. Najczęściej wykorzystywane są:

  • odciągi łańcuchowe,
  • pasy ściągające,
  • napinacze śrubowe,
  • napinacze z hakami,
  • listwy kotwiczne,
  • punkty mocujące,
  • drążki rozporowe.

Szukasz firmy, która od lat świadczy usługę transportu niskopodwoziowego? Skontaktuj się z nami!

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.