Zdrowe jedzenie w trasie – czy to możliwe?

Czy będąc w trasie, stołujesz się głównie w przydrożnych barach? A może na śniadanie, obiad i kolację spożywasz gotowe sklepowe posiłki z puszek czy słoików?

Jako kierowca, większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej. Jeśli nie zadbasz o swoją dietę – narazisz się na wiele chorób. O czym warto pamiętać, przygotowując posiłki na trasie?

Jakich zaleceń dietetycznych musisz przestrzegać jako kierowca?

  1. Regularne posiłki

Nie musisz spożywać przepisowych pięciu posiłków dziennie. Pamiętaj jednak, żeby w miarę możliwości spożywać jedzenie w równych odstępach czasu- co 4-5 godzin. Ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem.

Dlaczego to tak ważne, by jeść regularnie?

Jeśli posiłki spożywasz o różnych godzinach i za rzadko, organizm nie ma dostępu do stałego źródła energii. Wtedy zaczyna odkładać tkankę tłuszczową – na zapas, żeby dotrwać do następnego posiłku. Wtedy rozpoczyna się proces tycia. Regularne jedzenie pomaga również ustabilizować poziom glukozy we krwi oraz odciąża żołądek, jelita i wątrobę.

  1. Jedz śniadania

Czasem ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy po przebudzeniu jest zjedzenie pożywnego śniadania. Bez posiłku rozpoczynamy pracę, by dopiero po kilku godzinach uświadomić sobie, że burczy nam w brzuchu. Wtedy też nie zawsze mamy możliwość szybkiego zjedzenia czegoś wartościowego – jedną ręką sięgamy po wygodnego batona czy rogalika.

To błąd! Śniadanie powinno zapewniać ok. 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Jest najważniejszych posiłkiem dnia – budzi organizm na cały dzień i pozytywnie wpływa na metabolizm, senność oraz humor. Pożywne śniadanie daje lepszego kopniaka energetycznego, niż najmocniejsza kawa i pozwala utrzymać piękną sylwetkę.

Co jeść na śniadanie? Wystarczą szybkie kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, z warzywami i chudą wędliną. Jeśli dysponujesz chwilą czasu, możesz przygotować owsiankę, jaglankę czy jajecznicę. Gwarantujemy, że Twój dzień od razu stanie się lepszy!

  1. Ogranicz porcje

Najlepiej – oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i mniej-więcej się go trzymaj. W pracy siedzącej musisz szczególnie uważać, by nie jeść za dużo. Pamiętaj, że każdy posiłek powinieneś kończyć z lekkim uczuciem niedosytu – mózg dopiero po około kwadransie odnotowuje, że otrzymał już wystarczającą ilość pożywienia.

Przy ograniczeniu porcji jedzenia, pamiętaj o zwiększeniu ilości wypijanej wody! Każdego dnia powinieneś wypijać co najmniej dwa litry między posiłkami. Pamiętaj, że wody nie zastąpi kawa, herbata, Coca-cola czy energetyki.

Gdzie przyrządzać jedzenie?

Dobrze wiemy, że przygotowywanie posiłków w trasie może być trudne. Niektórzy decydują się na zamontowanie kuchenki w kabinie – choć nie jest to do końca bezpieczne rozwiązanie. Na szczęście na wielu parkingach dla truckerów w Europie znajdują się ogólnodostępne dla kierowców kuchnie, w których wygodnie przygotujesz jedzenie.

Zdrowe odżywianie to coś, o co warto zadbać w trasie. Praca kierowcy jest już sama w sobie dużym wyzwaniem dla organizmu – przez mało ruchu i spory stres; nie warto dodatkowo go obciążać.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.