Zlecenie spedycyjne a transportowe

Czym jest zlecenie transportowe, a czym spedycyjne? Spedytor to osoba, która organizuje przewóz przesyłki, a przewoźnik dokonuje samego przewozu. Jakie różnice będą więc obejmować te dwa typy transportu? 

Zlecenie transportowe

To dokument, istniejący w trakcie wykonywania umowy przewozu. Warunki oferty takie, jak wycena transportu, ładowność pojazdu czy dokumentacji ustala się zazwyczaj w formie licytacji. Zlecenie będzie zawierać:

  • oznaczenie dokumentu, czyli nazwanie go zleceniem transportowym,
  • wyraz fracht,
  • podstawę prawną. 

Umowa jest ważna od momentu, gdy zleceniobiorca odeśle podpisane dokumenty do zleceniodawcy.

 

Zlecenie spedycyjne

To rodzaj zlecenia, który posiada wszystkie informacje niezbędne do dokonania transportu – takie jak rodzaj ładunku, zabezpieczenie towaru czy czas transportu. Może mieć formę dokumentu, słowną, telefoniczną czy elektroniczną.  Będą się w nim znajdować:

  • stawka za usługę,
  • podstawa prawna,
  • oznaczenie dokumentu, czyli nazwanie go zleceniem spedycyjnym.

W momencie pojawienia się szkody, zlecenie jest dokumentem zabezpieczającym, w którym ubezpieczyciel sprawdza, czy spedytor prawidłowo wykonał swoją pracę. Odpowiedzialność spedytora jest ograniczona – spedytor nie ponosi jej za kolejnych spedytorów i przewoźników. 

Ostatnie Wpisy

Klasa 7 ADR

Jak wygląda szkolenie dla osób chcących przewozić klasę 7 ADR?

Jak wygląda krajowy transport paletowy

Transport paletowy krajowy wykorzystywany jest, gdy pojawia się konieczność przewiezienia do klienta towarów ponadgabarytowych. Jakie są jego zalety?