Zmiany w systemie SENT

SENT to pakiet przewozowy dla towarów wrażliwych, wprowadzony 1 października 2018 roku. O tym, czym jest i jakie korzyści niesie za sobą dla przewoźników, pisaliśmy już na naszym blogu.

W skrócie przypomnimy, że SENT wymusza na przewoźniku stosowanie urządzeń monitorujących, które podają dane geolokalizacyjne pojazdów. Systemy telematyczne pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo towarów, samochodów i ładunków, a także pomagają zaoszczędzić pieniądze, np. poprzez monitorowanie spalania na trasie. 

Od 19 kwietnia w życie weszły ważne zmiany w systemie SENT. Co oznaczają dla kierowców samochodów ciężarowych?

Zmiany w systemie SENT

Od dnia 19 kwietnia Ministerstwo Finansów przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 11 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów (Dz. U. poz. 301) wprowadziło w systemie SENT następujące zmiany:

  • w formularzach zgłoszeń przewozu towarów zostało wprowadzone dodatkowe pole: Kod odpadu, które jest obowiązkowe w przypadku przewozu towarów będących odpadem w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992, z poźn. zm),
  • w polach Masa brutto lub objętość towaru
  • w celu uwierzytelnienia podmiotu wysyłającego albo odbierającego, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia w systemie SENT, będzie  wymagane podanie unikalnego, 17-znakowego numeru identyfikacyjnego, nadawanego użytkownikowi Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) – tzw. Id SISC.

Ostatnie Wpisy

Dla miłośników transportu

Kochasz transport? Ciekawi Cię jego historia? Dziś krótko oprowadzimy Cię po najważniejszych punktach na mapie transportowej Polski. Może uda Ci się je odwiedzić przy okazji jednej z dłuższych tras?

Ćwiczenia fizyczne na trasie

Jakie ćwiczenia najlepiej wpływają na zdrowie kierowców zawodowych? Jak połączyć je z wykonywaniem codziennych obowiązków?

Jak dbać o opony latem?

Opony są w sezonie letnim wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Przegrzanie ogumienia może skutkować jego pęknięciem, co znów prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jak zadbać o opony latem, by jeździć bezpiecznie?