Zmiany w systemie SENT

SENT to pakiet przewozowy dla towarów wrażliwych, wprowadzony 1 października 2018 roku. O tym, czym jest i jakie korzyści niesie za sobą dla przewoźników, pisaliśmy już na naszym blogu.

W skrócie przypomnimy, że SENT wymusza na przewoźniku stosowanie urządzeń monitorujących, które podają dane geolokalizacyjne pojazdów. Systemy telematyczne pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo towarów, samochodów i ładunków, a także pomagają zaoszczędzić pieniądze, np. poprzez monitorowanie spalania na trasie. 

Od 19 kwietnia w życie weszły ważne zmiany w systemie SENT. Co oznaczają dla kierowców samochodów ciężarowych?

Zmiany w systemie SENT

Od dnia 19 kwietnia Ministerstwo Finansów przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 11 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów (Dz. U. poz. 301) wprowadziło w systemie SENT następujące zmiany:

  • w formularzach zgłoszeń przewozu towarów zostało wprowadzone dodatkowe pole: Kod odpadu, które jest obowiązkowe w przypadku przewozu towarów będących odpadem w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992, z poźn. zm),
  • w polach Masa brutto lub objętość towaru
  • w celu uwierzytelnienia podmiotu wysyłającego albo odbierającego, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia w systemie SENT, będzie  wymagane podanie unikalnego, 17-znakowego numeru identyfikacyjnego, nadawanego użytkownikowi Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) – tzw. Id SISC.

Ostatnie Wpisy

Dobra reputacja przewoźnika

Jest niezbędna do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Dobra reputacja przewoźnika to nie tylko piękny zwrot, ale także bardzo ważny atrybut każdego przedsiębiorcy z branży transportowej. Czym jest i czy łatwo ją utracić?

Zmiany w systemie SENT

Od 19 kwietnia w życie weszły ważne zmiany w systemie SENT. Co oznaczają dla kierowców samochodów ciężarowych?

Zdrowe jedzenie w trasie – czy to możliwe?

Czy będąc w trasie, stołujesz się głównie w przydrożnych barach? A może na śniadanie, obiad i kolację spożywasz gotowe sklepowe posiłki z puszek czy słoików? Jako kierowca, większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej. Jeśli nie zadbasz o swoją dietę - narazisz się na wiele chorób. O czym warto pamiętać, przygotowując posiłki na trasie?