Zmiany w systemie SENT

SENT to pakiet przewozowy dla towarów wrażliwych, wprowadzony 1 października 2018 roku. O tym, czym jest i jakie korzyści niesie za sobą dla przewoźników, pisaliśmy już na naszym blogu.

W skrócie przypomnimy, że SENT wymusza na przewoźniku stosowanie urządzeń monitorujących, które podają dane geolokalizacyjne pojazdów. Systemy telematyczne pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo towarów, samochodów i ładunków, a także pomagają zaoszczędzić pieniądze, np. poprzez monitorowanie spalania na trasie. 

Od 19 kwietnia w życie weszły ważne zmiany w systemie SENT. Co oznaczają dla kierowców samochodów ciężarowych?

Zmiany w systemie SENT

Od dnia 19 kwietnia Ministerstwo Finansów przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 11 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów (Dz. U. poz. 301) wprowadziło w systemie SENT następujące zmiany:

  • w formularzach zgłoszeń przewozu towarów zostało wprowadzone dodatkowe pole: Kod odpadu, które jest obowiązkowe w przypadku przewozu towarów będących odpadem w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992, z poźn. zm),
  • w polach Masa brutto lub objętość towaru
  • w celu uwierzytelnienia podmiotu wysyłającego albo odbierającego, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia w systemie SENT, będzie  wymagane podanie unikalnego, 17-znakowego numeru identyfikacyjnego, nadawanego użytkownikowi Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) – tzw. Id SISC.

Ostatnie Wpisy

Cross-docking - gdy nie chcesz składować towarów

Cross-docking staje się coraz popularniejszy w Polsce, mimo tego, dla wielu przewoźników wciąż owiany tajemnicą. Czym jest i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

Zasady magazynowania produktów chemicznych

Magazynowanie towarów chemicznych niebezpiecznych różni się od przechowywania produktów innych kategorii. Wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania powierzchni magazynowej, ale również przeszkolenia pracowników. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając magazyn do przechowywania produktów chemicznych?

Żywność w magazynie - przechowywanie

Żywność należy do jednego z najbardziej wymagających do przechowywania towarów. Dlatego magazyny przeznaczone do jej przechowywania powinny być odpowiednio zbudowane i wyposażone, a ich pracownicy - przeszkoleni. Jak wybrać odpowiednią przestrzeń do magazynowania jedzenia?