Działania logistyczne w centrum logistycznym

Centrum logistyczne zajmuje się wieloma działaniami, których wykonywanie jest niezbędne do prowadzenia transportu międzynarodowego. Czym jest logistyka transportu ciężarowego i jakie procesy zachodzą na co dzień w centrum logistycznym? 

Logistyka – co to jest?

Logistyka transportu jest bardzo szerokim pojęciem. W odniesieniu do przewozów samochodami ciężarowymi, obejmuje szereg działań i procesów. Sama logistyka odpowiedzialna jest za planowanie, realizowanie i kontrolowanie sprawnego, efektywnego przepływu surowców w celu zaspokojenia wymagań klienta. Jakie działania logistyczne musi podejmować centrum logistyczne, aby przewóz towarów odbywał się bezproblemowo?

Jakie procesy logistyczne zachodzą w centrum logistycznym?

Podstawowe działania logistyczne to w szczególności:

  • obsługa klienta – polegająca głównie na przyjmowaniu, ewidencjonowaniu zamówień oraz prowadzeniu klienta przez każdy etap jego realizacji. To również dostarczanie potencjalnym klientom informacji o dostępności usług i towarów oraz możliwym terminie, kosztach i statusie zrealizowania zamówienia;
  • przepływ informacji
  • procesy zaopatrzeniowe
  • czynności transportowe – czyli w skrócie mówiąc, przemieszczanie produktów. To złożony i kompleksowy proces, który obejmuje m. in. wybór określonej drogi czy czasu przewozu. Prawidłowo zorganizowany transport będzie spełniał wymogi prawne każdego kraju, przez jaki będzie się odbywać oraz będzie dostosowany tak, by jak najlepiej sprostać wymaganiom towaru. 
  • składowanie – w odpowiedni sposób, zgodnie z wymaganiami, jakie mają dane produkty.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.