Wykwalifikowany kierowca międzynarodowy, posiadający prawo jazdy kategorii C+E to jeden z najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów. Aby móc go wykonywać, trzeba przejść wiele kursów oraz zdać wymagane egzaminy. I choć potem bez problemu można znaleźć zatrudnienie w różnych firmach transportowych, spedycyjnych czy logistycznych – ten fach to ciężki kawałek chleba. Czy dasz radę go przełknąć?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Aby zostać kierowcą zawodowym, musisz przejść kilka etapów.

1. Prawo jazdy kategorii B

Droga do zostania kierowcą zawodowym, rozpoczyna się od zrobienia prawa jazdy kategorii B. Może je otrzymać osoba, która ukończyła 18. rok życia, natomiast sam kurs można zacząć na trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. Żeby zdać egzamin na prawo jazdy tej kategorii, należy pozytywnie zdać dwie części: teoretyczną i praktyczną.

2. Kurs na prawo jazdy kategorii C/C+E

Po ukończeniu 21. roku życia (lub 18., jeśli uzyskasz świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej) możesz zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C. Uprawnia ono do kierowania samochodami ciężarowymi. By je otrzymać, także musisz zdać egzamin, składający się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.

Dopiero później, możesz starać się o wydanie prawa jazdy kategorii C+E. Otrzymasz je po zdaniu egzaminu praktycznego, do którego możesz przystąpić po odbyciu przygotowującego kursu.

3. Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Aby uzyskać uprawnienia do bycia kierowcą zawodowym, po zdaniu wszystkich niezbędnych egzaminów, musisz otrzymać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Jeśli chcesz je dostać, Twoim zadaniem będzie zrobienie kursu:

  • kwalifikacji wstępnej – który przeznaczony jest dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C/C+E, wydane po 10.09.2009 r. i mających mniej niż 21 lat. Trwa on 280 godzin lekcyjnych,
  • kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – w przypadku osób powyżej 21. roku życia. Trwa 140 godzin lekcyjnych.

Szkolenie kończy się egzaminem testowym, na którym musisz udzielić co najmniej połowy dobrych odpowiedzi na zadane pytania. Gotowe – właśnie zostałeś kierowcą zawodowym!

Szkolenia okresowe

Bycie kierowcą zawodowym to ogromna odpowiedzialność – dlatego raz przyznane uprawnienia, nie są ważne na zawsze. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej wydawane jest na okres pięciu lat. Po jego upływie, by nadal móc wykonywać swoją pracę trzeba poddać się szkoleniu zawodowemu. Na szczęście, nie kończy się ono egzaminem.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Nie spoczywaj na laurach! Za Tobą długa droga – warto więc stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić.

Szkolenie dla kierowców ADR

Jeśli zrobisz to szkolenie, uzyskasz prawo do przewożenia materiałów niebezpiecznych. Dystrybuowanie tego typu towarów niesie za sobą duże zagrożenie – zarówno dla kierowcy, jak i dla środowiska naturalnego. Dlatego też, aby otrzymać uprawnienia do prowadzenia transportu z materiałami niebezpiecznymi, musisz przejść szkolenie i zdać test. Jeśli Ci się uda – zyskasz możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych w całej Europie!

Kurs HDS

Jeśli chcesz poszerzyć swoje kompetencje o umiejętność przeprowadzania załadunku bez konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń – ten kurs jest dla Ciebie. Podczas niego, nauczysz się jak używać hydraulicznych dźwigów samochodowych. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym, przeprowadzanym przez komisję UDT. Jego największym plusem jest, to, że raz zdany – daje uprawnienia na żurawie HDS bezterminowo.

Plusy i minusy bycia kierowcą zawodowym

Kierowca zawodowy to bardzo trudny zawód. Wykonując go, na pewno zetkniesz się z poczuciem osamotnienia oraz z dużym zmęczeniem. Trasa może być długa – jej pokonanie, nierzadko wiąże się z trwającą wiele tygodni nieobecnością w domu. Czy jesteś w stanie zostawić swoją rodzinę na tak długi czas? Weź pod uwagę, że kierowca to zawód siedzący – często nie ma możliwości “rozprostowania nóg” przez wiele godzin, dlatego bóle kolan czy kręgosłupa są dla osób go wykonujących chlebem powszednim.

Jeżeli jednak jeżdżenie jest twoją pasją – warto spróbować. Z jednej strony zachęca do tego atrakcyjne wynagrodzenie, z drugiej – możliwość zobaczenia pięknych miejsc w różnych krajach. Wykonując ten zawód, będziesz mieć szansę na zapoznanie się z językiem, kulturą czy kuchnią państw, których w innych okolicznościach pewnie nie udałoby Ci się odwiedzić.

Wykonywanie zawodu kierowcy międzynarodowego to ogromna odpowiedzialność, ale i niezwykła przygoda. Chcesz jej zasmakować?

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *