Koronawirus – linie pasażerskie a transport cargo

Obecna wyjątkowa sytuacja na świecie, zmusza do stosowania bezprecedensowych rozwiązań. Każda branża musi dostosować się do codziennie zmieniających warunków. Transport szuka pomocy w przekształceniu samolotów pasażerskich w cargo.

Loty wstrzymane

Wiele państw w Europie i na świecie, a tym i Polska, do odwołania wstrzymano wszystkie loty międzynarodowe i krajowe. Obecnie, Polacy mają możliwość powrotu do kraju wyłącznie drogą lądową lub czarterami. Linie lotnicze próbują podjąć jakiekolwiek działania, które pozwolą im ograniczyć ogromne straty, jakie obecnie ponoszą.

Linie pasażerskie nowymi cargo?

Samoloty przystosowane do przewozów ładunków – czyli cargo – są zbudowane zupełnie inaczej, niż pasażerskie, oraz mają kompletnie inne możliwości transportowe. W cargo przewidziane jest miejsce wyłącznie dla załogi, nie ma okien, a cała przestrzeń jest przystosowana do przewozu ładunków. 

Ze względu na ogromne straty, jakie obecnie ponoszą linie lotnicze, LOT i Lufthansa szykują się obecnie do przekształcenia części swoich samolotów pasażerskich w cargo. 

Przekształcenie samolotu pasażerskiego w cargo

Aby móc to zrobić, linie lotnicze muszą uzyskać zgodę odpowiedniego organu – w Polsce jest to Urząd Lotnictwa Cywilnego – na zmianę certyfikacji wybranych samolotów, która pozwoli na wykorzystanie go w celu przewozu towarów. 

Większa przepustowość ładunków

Lot uzyskał już zgodę na zmianę konfiguracji z PAX&CAO tylko na CAO. Dzięki temu, firma będzie mogła podjąć się przewozów towarów w luku bagażowym. W czasach, gdy tiry spędzają kilka do kilkunastu godzin na kontrolach granicznych, a transport morski nie funkcjonuje z taką skutecznością, jak wcześniej, to samoloty stają się często jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o szybki przewóz niezbędnych towarów.

Czy taka sytuacja utrzyma się na długo? Świat obecnie zmaga się z problemami, jakich nie było dane wcześniej nam oglądać. Gorąco jednak wierzymy, że jeśli się zjednoczymy i będziemy myśleć o sobie nawzajem – wygramy walkę z nierównym przeciwnikiem.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.