Rynek magazynowy w czasach pandemii

Podczas kiedy wiele firm w różnych branżach odczuwa dotkliwie różne skutki pandemii, rynek magazynowy zdaje się kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje i czy ta tendencja się utrzyma? Odpowiedź postaramy się znaleźć w tym artykule.

Polska – lider Europy Środkowo-Wschodniej

Z najnowszego raportu CBRE “Real Estate Investment. Market Outlook” wynika, że Polska jest zdecydowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej jeżeli chodzi o inwestycje w powierzchnie magazynowe. Od przeszło 5 lat, niemal 40% wszystkich inwestycji (czyli ok.  7,7 mld) w tym regionie należy właśnie do Polski, która deklasuje sąsiadujące kraje. Inwestorzy lokują u nas kapitał nie tylko w Warszawie, lecz także w mniejszych i większych miastach regionalnych. 

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe

Pandemia zmusiła wiele firm do wprowadzenia sprzedaży swoich produktów online. Ograniczenia nałożone na handel bezpośredni sprawiają niestety, że dużo przedsiębiorców upada – ci, którzy mogą, przenoszą działalność do internetu Dzięki temu, magazyny obsługujące e-commerce stały się niezbędne – właściciele chcą skracać czas dostawy i lokować towar jak najbliżej odbiorców, a więc w magazynach rozsianych w różnych regionach. To wszystko generuje jednocześnie zapotrzebowanie na obsługę logistyczną.

Kolejnym z powodów, dla których branży magazynowej raczej dobrze wiedzie się w czasie pandemii (i prawdopodobnie nie zmieni się to po jej zakończeniu), jest  fakt, że obecnie – transport międzykontynentalny jest znacznie utrudniony. Po zakończeniu epidemii, wiele firm – nauczonych poważnymi stratami, może zdecydować się na przeniesienie swojej produkcji i logistyki na teren Europy, aby być blisko swojego rynku zbytu. 

Dodatkowo, ze względu na obostrzenia, będzie budować się mniej i wolniej – co znaczy, że obecnie funkcjonująca już przestrzeń magazynowa, będzie na wagę złota.

Prognozy są optymistyczne. Przewidują, że nawet po zakończeniu pandemii, nawyki konsumentów nie zmienią się i będą oni obstawać przy wygodnej opcji zakupów online. Natomiast wiele dużych firm może zdecydować się na wynajem powierzchni magazynowych zdecydowanie bliżej swojego konsumenta.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.