Terminowość dostaw

Obok jakości oferowanej usługi, najważniejszą kwestią rozważaną przez klientów przy wyborze firmy logistycznej jest czas dostawy. Jego poprawa bezpośrednio przekłada się na ocenę firmy. Jak zadbać o to, by produkty zawsze docierały do miejsca przeznaczenia w terminie?

Terminowa dostawa to szereg prawidłowo skoordynowanych w czasie i przestrzeni działań i procesów. Nawet niewielki błąd lub nieodpowiednia decyzja, może wpłynąć na zachwianie całego łańcucha dostaw, owocujące opóźnieniem.

Z naszego doświadczenia i obserwacji wynika, że najczęściej popełnianymi przez firmy transportowe błędami są:

  • omyłkowe wydanie innego towaru, niż zamówiony,
  • awaria samochodu dostawczego,
  • błędy przy załadunku,
  • załączenie niewłaściwej dokumentacji,
  • złe rozplanowanie wydawania towarów,
  • wypadki losowe.

Jak poprawić terminowość dostaw?

Aby popracować nad dostarczaniem towarów zawsze na czas – firmy muszą działać zarówno na dużą skalę, jak i zadbać o szczegóły.

Warto rozpocząć od wymiany pojazdów na nowe i bezawaryjne oraz zakup specjalistycznych maszyn, usprawniających pracę magazynu. Inwestycja w nowe technologie zawsze wiąże się z dużymi kosztami, jednak przekłada się na efektywność pracy, zadowolenie klientów i zwraca się dość szybko.

Jeżeli firma ma problem z terminowymi dostawami, należy również zreorganizować łańcuch dostaw. Najpierw należy zadbać o odpowiednią kontrolę przepływu informacji i towarów w czasie rzeczywistym, którą mogą ułatwić nowe narzędzia Business Intelligence. Automatyzacja niektórych czynności przez maszyny może nie tylko długofalowo zmniejszyć koszty ponoszone przez firmę, ale także zminimalizować ryzyko popełnienia błędu.

Wśród niskonakładowych rzeczy, które można poprawić praktycznie z dnia na dzień, jest przeprowadzenie kontroli pojazdów oraz zainstalowanie w nich sprawnego systemu telematycznego, umożliwiającego kierowcy kontakt z firmą, gdy na drodze pojawią się jakieś trudności. 

Jeżeli zauważymy problem, warto przeprowadzić szkolenie z odpowiedniego układania i pakowania towarów – w odpowiednie paczki, tak, aby najcięższe leżały na dole. 


Terminowa dostawa to jeden z kluczy do zadowolenia klienta. Zadbaj nią, a Twoja firma zyska.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.