Wyzwania w transporcie międzynarodowym

Chcesz zlecić przewóz towarów za granicę i zastanawiasz się, jakie przeszkody mogą stanąć na drodze? Zapoznaj się z najczęstszymi wymaganiami i zobacz, jak możemy Cię w nich wesprzeć.

 

Transport międzynarodowy a wewnątrzwspólnotowy

Czym różni się transport międzynarodowy od wewnątrzwspólnotowego? Transport wewnątrzwspólnotowy jest realizowany pomiędzy dwoma krajami należącymi do Unii Europejskiej i wymaga od przewoźnika ważnej licencji wewnątrzwspólnotowej. Natomiast transport międzynarodowy obejmuje przewozy na terenie całego świata, bez ograniczeń.

 

Najczęstsze przeszkody w transporcie międzynarodowym

Transport międzynarodowy jest usługą, która wymaga dużego doświadczenia od kierowcy, spedytora i logistyka. Kierowcy muszą znać aktualne przepisy i reguły, obowiązujące w danym kraju oraz muszą posiadać świadomość konsekwencji ich złamania. Jakie są najczęstsze wyzwania czekające na drogach?

  1. Trudne do przewidzenia warunki atmosferyczne – choć prognoza pogody to coś, co można sprawdzić z wyprzedzeniem, nie zawsze da się przewidzieć sytuacje takie, jak burza czy zamieć śnieżna na kilkudniowej trasie. Korzystając z łączności telematycznej, można szybko zareagować i dostosować trasę tak, aby towary dotarły do miejsca przeznaczenia bezpiecznie. 
  2. Wzmożony ruch na drodze – transport międzynarodowy wymaga dokładnego zaplanowania trasy, z wykorzystaniem wiedzy spedytorskiej, logistycznej oraz najnowszych technologii. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w postaci systemów telematycznych pozwala na wybranie najlepszej i najkrótszej trasy dla każdego ładunku. Czasem jednak na trasie mogą wystąpić korki czy wzmożony ruch – co wymaga szybkiej reakcji i dostosowania trasy, aby towary dotarły na czas.
  3. Rosnące koszty transportu – szalejąca na świecie inflacja sprawia, że transport towarów jest coraz droższy. Choćby wzrastające ceny paliwa mogą niespodziewanie wpłynąć na podniesienie ceny usługi.
  4. Zmieniające się przepisy transportu drogowego – przepisy drogowe za granicą potrafią dynamicznie się zmieniać. Dlatego niezbędna jest regularna edukacja i znajomość międzynarodowego prawa drogowego – tylko to gwarantuje szybki, bezpieczny i bezproblemowy przewóz towarów. 

 

Transport międzynarodowy warto powierzyć sprawdzonym przewoźnikowi z zapleczem logistycznym i spedycyjnym oraz dużym doświadczeniem – firmie Fructus. Przy naszych przewozach posługujemy się najnowszą łącznością telematyczną, dzięki której jesteśmy szybko w stanie zareagować na zmieniające się warunki drogowe.

Ostatnie Wpisy

Sieć dystrybucji - czym jest?

Sieć dystrybucji to pojęcie znane w logistyce. W jej ramach może współpracować ze sobą wiele firm, tworząc lańcuch dostaw. Co warto wiedzieć o sieciach dystrybucji?

Jak zabezpieczyć ładunek na naczepie?

Jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed kierowcą zawodowym jest poprawne zabezpieczenie ładunku na naczepie. Gwarantuje to, że towar dotrze do miejsca przeznaczenia w stanie idealnym. Jak poprawnie zabezpieczyć ładunek na naczepie?