Wyzwania w transporcie międzynarodowym

Chcesz zlecić przewóz towarów za granicę i zastanawiasz się, jakie przeszkody mogą stanąć na drodze? Zapoznaj się z najczęstszymi wymaganiami i zobacz, jak możemy Cię w nich wesprzeć.

 

Transport międzynarodowy a wewnątrzwspólnotowy

Czym różni się transport międzynarodowy od wewnątrzwspólnotowego? Transport wewnątrzwspólnotowy jest realizowany pomiędzy dwoma krajami należącymi do Unii Europejskiej i wymaga od przewoźnika ważnej licencji wewnątrzwspólnotowej. Natomiast transport międzynarodowy obejmuje przewozy na terenie całego świata, bez ograniczeń.

 

Najczęstsze przeszkody w transporcie międzynarodowym

Transport międzynarodowy jest usługą, która wymaga dużego doświadczenia od kierowcy, spedytora i logistyka. Kierowcy muszą znać aktualne przepisy i reguły, obowiązujące w danym kraju oraz muszą posiadać świadomość konsekwencji ich złamania. Jakie są najczęstsze wyzwania czekające na drogach?

  1. Trudne do przewidzenia warunki atmosferyczne – choć prognoza pogody to coś, co można sprawdzić z wyprzedzeniem, nie zawsze da się przewidzieć sytuacje takie, jak burza czy zamieć śnieżna na kilkudniowej trasie. Korzystając z łączności telematycznej, można szybko zareagować i dostosować trasę tak, aby towary dotarły do miejsca przeznaczenia bezpiecznie. 
  2. Wzmożony ruch na drodze – transport międzynarodowy wymaga dokładnego zaplanowania trasy, z wykorzystaniem wiedzy spedytorskiej, logistycznej oraz najnowszych technologii. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w postaci systemów telematycznych pozwala na wybranie najlepszej i najkrótszej trasy dla każdego ładunku. Czasem jednak na trasie mogą wystąpić korki czy wzmożony ruch – co wymaga szybkiej reakcji i dostosowania trasy, aby towary dotarły na czas.
  3. Rosnące koszty transportu – szalejąca na świecie inflacja sprawia, że transport towarów jest coraz droższy. Choćby wzrastające ceny paliwa mogą niespodziewanie wpłynąć na podniesienie ceny usługi.
  4. Zmieniające się przepisy transportu drogowego – przepisy drogowe za granicą potrafią dynamicznie się zmieniać. Dlatego niezbędna jest regularna edukacja i znajomość międzynarodowego prawa drogowego – tylko to gwarantuje szybki, bezpieczny i bezproblemowy przewóz towarów. 

 

Transport międzynarodowy warto powierzyć sprawdzonym przewoźnikowi z zapleczem logistycznym i spedycyjnym oraz dużym doświadczeniem – firmie Fructus. Przy naszych przewozach posługujemy się najnowszą łącznością telematyczną, dzięki której jesteśmy szybko w stanie zareagować na zmieniające się warunki drogowe.

Ostatnie Wpisy

Transport intermodalny – jak działa i dlaczego jest ważny?

Transport intermodalny to innowacyjne podejście do przemieszczania towarów, które łączy różne środki transportu w jeden harmonijny system. W dzisiejszym poście na bloga zgłębimy temat transportu intermodalnego, wyjaśniając, jak działa i dlaczego odgrywa kluczową rolę w dzisiejszym świecie logistyki i transportu.

Największe wyzwania w branży dostaw

Branża dostaw jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw i handlu. Jednak obecnie zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a przed przedsiębiorcami i firmami dostawczymi stoją liczne wyzwania. W tym poście przyjrzymy się największym wyzwaniom w branży dostaw i jak można sobie z nimi radzić.

Rodzaje odprawy celnej

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary międzynarodowo, konieczne jest przechodzenie przez procedurę odprawy celnej. Odprawa celna to zbiór formalności i procedur, które muszą być spełnione, aby towar mógł swobodnie przekroczyć granice kraju. W tym poście omówimy różne rodzaje odpraw celnych, aby pomóc Ci zrozumieć tę złożoną procedurę.