Egzamin państwowy na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest niezbędny do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Jest wydawany przez Instytut Transportu Samochodowego i wymaga zdania egzaminu państwowego. Jak wygląda egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Zgłoszenie na egzamin

Jeśli zdecydujesz się do podejścia do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych, musisz wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go do Instytutu Transportu Samochodowego.

Podejście do egzaminu jest płatne, za samo wydanie dokumentu także należy zapłacić – do wniosku na egzamin należy więc dołączyć potwierdzenie opłat. We wniosku trzeba wskazać interesujący nas zakres: transport rzeczy lub transport osób. 

Obecnie, do wniosku trzeba również dołączyć oświadczenie o świadomości zagrożenia wynikającego z sytuacji epidemicznej w kraju.

Jak wygląda test?

Część testowa egzaminu składa się z 64 pytań z 4 odpowiedziami wielokrotnego wyboru. Znajdziesz w niej po 8 pytań z zakresu:

  • prawa cywilnego,
  • prawa socjalnego,
  • prawa podatkowego,
  • prawa handlowego,
  • bezpieczeństwa drogowego,
  • działalności gospodarczej i zarządzania finansami przedsiębiorstwa,
  • norm technicznych i technicznych aspektów prowadzenia działalności,
  • dostępu do rynku. 

Za poprawną odpowiedź, otrzymujesz jeden punkt. 

Zadania praktyczne

Po rozwiązaniu testu, czas na drugą część egzaminu – dwa zadania praktyczne, za które możesz uzyskać 64 punkty. 

Jedno dotyczy obliczania wynagradzania pracowników lub sporządzania bilansu przedsiębiorstwa.

Drugie natomiast związane jest z kwestią czasu pracy kierowcy zawodowego.

Wyniki egzaminu

Egzamin zostaje zdany, kiedy uzyskasz  minimum 50% punktów z każdej części (min. 32 punkty za test oraz min. 32 punkty za zadania) oraz łącznie min. 60% wszystkich możliwych punktów. Wyniki poznasz w przeciągu 14 dni. Na odwołanie się od wyniku masz 90 dni. 

W przypadku niezdania egzaminu, możesz przystąpić do egzaminu poprawkowego. Do wniosku musisz dołączyć potwierdzenie opłaty za poprawkę. 

Ostatnie Wpisy

Transport pojazdów

Sprowadzanie samochodów osobowych z zagranicy, przewóz maszyn rolniczych czy innych pojazdów to wymagająca usługa transportowa. Wymaga znalezienia firmy transportowej, która posiada odpowiedni sprzęt. Jak wygląda przewóz pojazdów drogowych? Na co zwrócić uwagę, szukając dobrego przewoźnika?

Plomby transportowe a bezpieczeństwo

Na naczepie pojazdu transportowego, często spotykamy plomby transportowe. Pełnią one głównie funkcję zabezpieczającą zawartość naczepy. Czy rzeczywiście wpływają na bezpieczeństwo transportu?

Egzamin państwowy na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest niezbędny do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Jest wydawany przez Instytut Transportu Samochodowego i wymaga zdania egzaminu państwowego. Jak wygląda egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych?