Kontener czy plandeka?

Dziś postaramy się rozstrzygnąć spór – co jest lepsze; transport w kontenerze czy pod plandeką? Oba rodzaje przewozu różnią się od siebie, poza czysto technicznymi aspektami, także komfortem pracy. Co preferują kierowcy oraz przewoźnicy?

Kontenery – wady i zalety

Praca z kontenerami jest dla wielu kierowców trudna. Ich pobieranie i zdawanie oraz rozładowywanie i załadowywanie w terminalu są bardzo czasochłonne – niekiedy kierowca spędza w jednym porcie nawet dwie godziny! Dlatego zlecenie przewozowe w przypadku transportu kontenerami trwa zazwyczaj znacznie dłużej, niż gdy przewóz wykonywany jest pod plandeką. Są co prawda na europejskich trasach porty zautomatyzowane, w których czas pobrania kontenera od kierowcy to ok. 20 minut; niestety, jest ich wciąż za mało, by taki rodzaj transportu można było nazwać szybkim i komfortowym.

Zabudowa kontenera umożliwia załadunek wyłącznie od tyłu. Jeszcze bardziej utrudnia to wykonywanie czynności przeładunkowych. Ogranicza to także gabaryty ładunku, który da się kontenerem przewieźć.

Wiele osób uważa, że ładunek przewożony w kontenerowcu jest bezpieczniejszy. Naszym zdaniem, jeśli plandeka jest poprawnie załadowana – nie ma mowy o najmniejszym ryzyku. Inaczej wygląda jednak kwestia ewentualnych kradzieży – tutaj kontener jest zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem, ponieważ jego solidna budowa zniechęca złodziei.

Przewóz kontenerami jest jednak droższy i mniej ekonomiczny. Taki transport nie tylko trwa dłużej, ale także powoduje zużycie większej ilości paliwa – kontener jest po prostu ciężki. Dlatego naszym zdaniem – kontenery nie sprawdzają się na długich trasach międzynarodowych, w szczególności przy dużej ilości załadunku. Przy mniejszej – lepszym rozwiązaniem jest transport drobnicowy.

Plandeka – wady i zalety

Większość transportów, w szczególności dużych i międzynarodowych, wykonuje się dziś pod plandeką. Czas, jaki kierowca musi spędzić na przeładowywaniu, pobieraniu oraz oddawaniu tego typu naczep jest znacznie krótszy, niż w przypadku kontenerów, co przekłada się na szybką realizację zlecenia przewozowego.

Przy współpracy z niesprawdzoną firmą, na kierowcy spoczywa jednak wiele dodatkowych obowiązków. Musi on sprawdzić stan plandeki – podwozia, opon, oświetlenia czy linki celnej. Jeśli tego nie zrobi, transport może być niebezpieczny.

Ładowanie i zabezpieczanie towaru na plandekach może być wyzwaniem. Spinanie go taśmami wymaga siły oraz odpowiedniej techniki. Ogromną zaletą plandek jest jednak to, że można ładować z każdej strony, co pozwala na przewiezienie towaru każdych rozmiarów.

Zaletą transportu pod plandeką jest na pewno czas wykonania zlecenia oraz jego niższa cena. Tego typu pojazd jest lżejszy, szybszy i spala mniej paliwa, dlatego idealnie sprawdza się w przewozach międzynarodowych.

W przypadku plandek należy niestety liczyć się z ryzykiem kradzieży towaru. Statystyki są bezlitosne – kierujący naczepami z plandeką częściej padają ofiarami napaści.

Jeśli planujesz przewiezienie dużej ilości towarów na dalekie odległości – przewóz pod plandeką jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Gdy planujesz wystawić niewielkie zlecenie – zdecyduj, czy lepszym rozwiązaniem będzie kontener, czy może transport drobnicowy.

Ostatnie Wpisy

Kradzież w transporcie

Branża transportowa zmaga się obecnie z rosnącym problemem kradzieży ładunków. Nie ma tygodnia, w którym nie słyszymy o napaści na kierowcę, rozcięciu plandeki czy tajemniczym zniknięciu towarów. Kiedy występuje największe ryzyko kradzieży i czy można je zminimalizować?

Firma transportowa - bezpieczne oszczędzanie

Wiele firm transportowych oszczędza w sposób, który może zaszkodzić kierowcy, klientowi lub przewożonemu towarowi. Oszukiwanie tachografów, jeżdżenie “na pusto” czy niebezpieczne skracanie tras to tylko niektóre sposoby na obcięcie kosztów transportu. Żeby usługa przewozu towarów była mniej kosztowna zarówno dla przewoźnika, jak i dla klienta, nie trzeba uciekać się do niebezpiecznych praktyk. Wystarczy wdrożyć w życie kilka zasad, którymi dzisiaj się z Tobą dzielimy!