Kontener czy plandeka?

Dziś postaramy się rozstrzygnąć spór – co jest lepsze; transport w kontenerze czy pod plandeką? Oba rodzaje przewozu różnią się od siebie, poza czysto technicznymi aspektami, także komfortem pracy. Co preferują kierowcy oraz przewoźnicy?

Kontenery – wady i zalety

Praca z kontenerami jest dla wielu kierowców trudna. Ich pobieranie i zdawanie oraz rozładowywanie i załadowywanie w terminalu są bardzo czasochłonne – niekiedy kierowca spędza w jednym porcie nawet dwie godziny! Dlatego zlecenie przewozowe w przypadku transportu kontenerami trwa zazwyczaj znacznie dłużej, niż gdy przewóz wykonywany jest pod plandeką. Są co prawda na europejskich trasach porty zautomatyzowane, w których czas pobrania kontenera od kierowcy to ok. 20 minut; niestety, jest ich wciąż za mało, by taki rodzaj transportu można było nazwać szybkim i komfortowym.

Zabudowa kontenera umożliwia załadunek wyłącznie od tyłu. Jeszcze bardziej utrudnia to wykonywanie czynności przeładunkowych. Ogranicza to także gabaryty ładunku, który da się kontenerem przewieźć.

Wiele osób uważa, że ładunek przewożony w kontenerowcu jest bezpieczniejszy. Naszym zdaniem, jeśli plandeka jest poprawnie załadowana – nie ma mowy o najmniejszym ryzyku. Inaczej wygląda jednak kwestia ewentualnych kradzieży – tutaj kontener jest zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem, ponieważ jego solidna budowa zniechęca złodziei.

Przewóz kontenerami jest jednak droższy i mniej ekonomiczny. Taki transport nie tylko trwa dłużej, ale także powoduje zużycie większej ilości paliwa – kontener jest po prostu ciężki. Dlatego naszym zdaniem – kontenery nie sprawdzają się na długich trasach międzynarodowych, w szczególności przy dużej ilości załadunku. Przy mniejszej – lepszym rozwiązaniem jest transport drobnicowy.

Plandeka – wady i zalety

Większość transportów, w szczególności dużych i międzynarodowych, wykonuje się dziś pod plandeką. Czas, jaki kierowca musi spędzić na przeładowywaniu, pobieraniu oraz oddawaniu tego typu naczep jest znacznie krótszy, niż w przypadku kontenerów, co przekłada się na szybką realizację zlecenia przewozowego.

Przy współpracy z niesprawdzoną firmą, na kierowcy spoczywa jednak wiele dodatkowych obowiązków. Musi on sprawdzić stan plandeki – podwozia, opon, oświetlenia czy linki celnej. Jeśli tego nie zrobi, transport może być niebezpieczny.

Ładowanie i zabezpieczanie towaru na plandekach może być wyzwaniem. Spinanie go taśmami wymaga siły oraz odpowiedniej techniki. Ogromną zaletą plandek jest jednak to, że można ładować z każdej strony, co pozwala na przewiezienie towaru każdych rozmiarów.

Zaletą transportu pod plandeką jest na pewno czas wykonania zlecenia oraz jego niższa cena. Tego typu pojazd jest lżejszy, szybszy i spala mniej paliwa, dlatego idealnie sprawdza się w przewozach międzynarodowych.

W przypadku plandek należy niestety liczyć się z ryzykiem kradzieży towaru. Statystyki są bezlitosne – kierujący naczepami z plandeką częściej padają ofiarami napaści.

Jeśli planujesz przewiezienie dużej ilości towarów na dalekie odległości – przewóz pod plandeką jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Gdy planujesz wystawić niewielkie zlecenie – zdecyduj, czy lepszym rozwiązaniem będzie kontener, czy może transport drobnicowy.

Ostatnie Wpisy

Transport poniżej i powyżej 3,5 tony. W jakich sytuacjach waga ma znaczenie?

Czy wiesz, czym różnią się regulacje, dotyczące transportu poniżej i powyżej 3,5 tony? Jakimi prawnymi obostrzeniami są obarczone firmy, świadczące usługę transportu ciężkiego? Zobacz, w oparciu o jakie zasady pracuje flota samochodów o masie powyżej 3,5 tony i jaki ma to wpływ na przewożony załadunek.

Wózek widłowy - nowy czy używany?

Do podstawowego wyposażenia większości magazynów można zaliczyć wózki widłowe. Znacznie usprawniają one pracę w logistyce magazynowej. Niestety, ich ceny są wysokie; dlatego wiele osób zastanawia się nad zakupem wózka używanego. Czy to dobry pomysł?

Jak wybrać dobry magazyn - 4 porady

Jak wybrać dobry magazyn? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na naszym blogu przedstawiamy Ci 4 porady, które pomogą Ci znaleźć idealną przestrzeń magazynową.