Transport poniżej 3,5 tony – licencja

Już w przyszłym roku wchodzą w życie zmiany w przepisach unijnych, dotyczących transportu ciężkiego. Co zmieni się po wdrożeniu tych poprawek?

 

Licencja transportowa – zmiany

Od maja 2022 roku, w konkretnych przypadkach, na transport przy pomocy pojazdów o dmc w przedziale 2,5 – 3,5 tony – tzw. busów, do których prowadzenia wymagana jest kategoria prawa B – będzie wymagana taka sama licencja, jak na transport pojazdem o dmc powyżej 3,5 tony.

 

Jak uzyskać licencję transportową?

Końcowa wersja wymagań, jakie będą musieli spełnić kierowcy, prowadzący pojazd  o dmc w przedziale 2,5 – 3,5 tony nie została jeszcze podana. Jednak jeżeli transport lekki ma być traktowany tak samo, jak transport przewoźnicy będą musieli posiadać: 

  • zabezpieczenie finansowe,
  • dobrą reputację,
  • kompetencje zawodowe do zarządzania operacjami transportowymi,
  • rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.

 

Rozporządzenie unijne obejmie wszystkie przedsiębiorstwa transportowe, które realizują  zarobkowe przewozy międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej. W przewozie krajowym rozporządzenie nie wprowadza żadnych zmian, chyba, że kraje same zdecydują się dostosować regulacje wewnętrzne do unijnych. 

Ostatnie Wpisy

Logistyka kontraktowa

Logistyka to - obok transportu i spedycji - jedna z najważniejszych gałęzi usług przewozowych. Czym jest logistyka kontraktowa?

Klasa 1 ADR

Jakie towary należą do klasy 1 ADR i jak należy zorganizować ich przewóz?

Zmiana Ustawy o transporcie - 3 najważniejsze informacje

Przepisy prawne w branży transportowej zmieniają się często. Reformy te znacznie wpływają na codzienność kierowców zawodowych. Tym razem nasz ustawodawca zaplanował zmiany w Ustawie o transporcie drogowym na rok 2022. Jakie są trzy najważniejsze zmiany, które mają zostać wprowadzone?